Agu Leinfeld | Teeme Eesti õigusruumi arusaadavaks ja selle mõjud mõistetavaks

Agu Leinfeld
Agu Leinfeld Autor/allikas: Erakogu

Eesti võiks olla esimene riik maailmas, kes oma õigusliku ruumi kirjeldamise allutab reeglitele, mis võimaldavad seoseid visualiseerida, mõjusid mudelite põhjal hinnata ning põhiterminid erinevate seaduste vahel kooskõlla viia, kirjutab Agu Leinfeld.

Lähikümnendil muutub argiseks mitu ka meie õigusruumi fundamentaalselt muutvat tehnoloogilist lahendust: pakirobotid ja –droonid, isesõitvad autod, tehisintellekt igapäevaelu juhtimises. Kui hästi me aga teame uute seaduste mõju meie igapäevaelule või oma pere tulevikule?

Minnes "Riigi Teataja" veebikeskkonda, tabab inimest pigem õudus, mitte selgus ja arusaam. Kuid kui me inimestena seaduste mõju ei mõista, siis ei saa ka eeldada nende korrektset täitmist.

Ilmselt ongi praeguse aja üks aegunumaid väiteid see, et seaduse mittetundmine ei õigusta selle rikkumist. Kui isegi juristid ei suuda kursis olla oma kitsast lõigust väljapoole jäävate reeglite täitmisega, kuidas saame seda eeldada veel tavaliselt inimeselt?

See aga viib kodanike kaugenemisele riigist – igaüks proovib ise hakkama saada ja pigem vilistab uutele regulatsioonidele. 

Kuidas seda arengut muuta? Loomulikult on oluline suund laiem riigivalitsemise reform vähendamaks bürokraatiat ja piiramaks oluliselt seadusloomet. Selle vajadusele on jõuliselt tähelepanu juhtinud nii õiguskantsler kui ka ettevõtjate asutatud Riigireformi Sihtasutus. Aga sellest üksi ei piisa, sest arengult kätt lihtsalt ette ei pane.

Niisiis pakun veel ühe lahenduse: Eesti võiks olla esimene riik maailmas, kes oma õigusliku ruumi kirjeldamise allutab reeglitele, mis võimaldavad seoseid visualiseerida, mõjusid mudelite põhjal hinnata ning põhiterminid erinevate seaduste vahel kooskõlla viia.

Õpime IT-süsteemihaldusest

Mida see praktikas tähendab? Ilmselt on sellise korrastuse loomiseks vajalike lahenduste osi kõik juba kasutama harjunud. Näiteks Wikipedia kasutab erinevate terminite selgitamisel väga palju terminite omavahelist viitamist. See on sarnane tehnikatele, mis seoseid omavahel "lingivad". Ettevõtete taustakontrolli tehes on paljud inimesed samuti harjunud nägema ettevõtete omanike ja osanike vahelisi võrgustikke ning mööda neid elemente edasi "sirvima" uute seoste poole.

Eelpakutud lahendus võib tunduda arusaamatu juristidele, kuid inseneride jaoks ei ole selles midagi uut. Näiteks IT-valdkonnas on väga keeruliste, kihistunud ja paljude seostega süsteemide haldamiseks välja töötatud "arhitektuuri haldamise" ja "konfiguratsioonide haldamise" põhimõtted.

See tähendab, et süsteemide kirjeldamisel kasutatakse süsteemide osade ja seoste kirja panemiseks kokkulepitud reegleid. See algab üldisel tasemel eesmärkidega sidumisest ja ulatub tehnilise realisatsiooni detailide kirjelduseni (üks arhitektuuri haldamise põhimõtteid).

Lisaks kasutatakse süsteemide eri vaadete kirjeldamist erinevate kihtidena ning seoste visualiseerimise tehnikaid. Suurte keerukustega süsteemide kirjeldused on omajagu mahukad. Lihtsustamiseks disainitakse neid visuaalselt erinevates abstraktsiooni astmetes nii, et seosed eri vaadete vahel säilivad.

Kui looksime Eestis riikliku platvormi kogu seadusloome ja regulatsioonide kokkumärkimiseks, terminite ja seoste visualiseerimiseks, siis oleksime selles esimesed maailmas. Sellise platvormi loomine koostöös erasektori ettevõtetega võimaldab lisaks regulatsioonide Eesti inimestele arusaadavamaks muutmisele luua ka maailmatasemel eksporttoote. Seda nii juriidilises mõttes platvormina kui ka infotehnoloogilise disaintootena.

Eesti-suuruses riigis suudaksime tänu korrastatud andmetele sama reeglite süsteemi baasil luua järgmise sammuna ka mõjude hindamise süsteemi. See võiks olla meie järgmine platvormteenus, mis sarnaselt X-teele ja ID-kaardile teeb meist eduka ja efektiivse riigi järgmiseks 20 aastaks.

Lisaks saame omale jõukohase riigi, just inimese ja väiksema ettevõtte või organisatsiooni vaatest lähtuva. Nii oleksime maailma esimene ühiskond, kes suudab tegelikult mõista oma reeglite muutmise valdkonnapiire ületavaid mõjusid ja seda ka oma inimestele arusaadavalt selgitada.

Mida me võidame?

On palju räägitud, et meie erinevad sektorid ei kasva piisava kiirusega ning et me ei saavuta soovitud lisandväärtuse kasvu. Ehk oleme pärast muudatuse mõju visualiseerimist võimelised ka veidi paremini aru saama, et tegelikult meie sektorid kasvavad hoolimata sellest, et neile erinevate seadustega pidevalt uusi ülesandeid ja kohustusi pannakse? Vast aitab see aru saada, kus on hädavajalik regulatsioonide vohamist piirata ja sekkumist vähendada?

Äkki jäävad sel juhul tulevikus ära mõned tormakad maksumuudatused või enamuste seaduste seletuskirjades olev lausvale "käesoleva seaduse rakendamine ei too kaasa lisakulusid"?

Oskus jälgida kokkuleppeid ning vajalikke seoseid muutub kasvava keerukusega ühiskonnas järjest olulisemaks. Selline mudel aitab paljusid elualasid. Seadusruumi kui ühiskonna tasemel vaate arendamise aluseksvõtmine annab loodavale tulevikuplatvormile kohe vajaliku keerukusega ülesandepüstituse. Mida rohkem õpime tundma maailma ja iseend, seda olulisem on pidada arvestust kõigi inimteadmiste vaheliste seoste ja mõjude kohta.

Eriti oluliseks muutuvad sellised oskused kriisides, piiratud ressurssidega kiireid otsuseid tehes ning otsuste mõju analüüsides. Vanadel aegadel alguse saanud kirjasõna kuhjamine suurtesse raamatutesse enam üksi edasi ei vii. Vaja on uut kirjaoskust – mudelkirjaoskust. •

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil [email protected]. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: