Peaminister Sipilä: GPS-signaali segamine Lapimaal oli Venemaa demonstratsioon

Foto: Rain Kooli / ERR

Peaminister Juha Sipilä (Keskusta) sõnul segas Venemaa NATO õppuste ajal GPS-signaali, sest soovis demonstreerida oma võimekust. Liiklusohutuskeskuse sõnul ei kujuta GPS-i segamine lennukitele kuigi suurt riski.

GPS-signaali häirimine leidis aset NATO suurõppuse Trident Juncture ajal nädal tagasi. Segamine oli tahtlik ja selle taga oli ilmselt Venemaa, märkis Sipilä Soome rahvusringhäälingu eetris.

"Kui midagi sellist tehakse sõjaväeõppuste ajal, soovitakse kõigile teada anda, et selline võimekus on olemas," kommenteeris peaminsiter Venemaa võimalikke motiive.

Ise ka lendamisega tegelev Sipilä märkis, et GPS-signaali segamine lisab eksimisriski tsiviillennunduses. Ta lisas, et navigeerimissüsteemide tahtliku häirimise puhuks tuleb lennunduses nüüdsest paremini valmistuda.

Enne peaministri intervjuud vältisid Soome võimud GPS-signaali segaja väljaütlemist.

Soome president Sauli Niinistö aga ütles, et kõigepealt tuleb selgitada segamise allikas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kõigepealt tuleb tuvastada, kuidas segati ja kes seda tegi. Usun, et on olemas tehnilisi vahendeid, millega peaks saama selgeks segamise allikas. Alles siis avaldame oma kindla arvamuse," ütles Niinistö.

Soome liiklusohutuskeskuse Trafi õhuliiklusjuhi Pekka Henttu sõnul ei ole GPS-signaali segamine lennukitele kuigi ohtlik. Lennukid kasutavad lisaks GPS-ile vähemalt kahte alternatiivset navigeerimismeetodit.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: