Trump ei taha kuulata salvestist Khashoggi kannatustest

USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Autor/allikas: Jim Loscalzo/CNP/ZUMA Press/Scanpix

USA president Donald Trump ütles pühapäeval, et teda on täielikult teavitatud ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrva helisalvestisest, kuid ise ta seda kuulata ei soovi.

"Sest see on salvestis kannatustest. See on kohutav salvestis," ütles ta reedel Fox Newsi pühapäevaprogrammil tarvis antud usutluses. "See oli väga vägivaldne, väga kuri ja kohutav," märkis president.

Khashoggi tapeti Saudi Araabia Istanbuli konsulaadis 2. oktoobril, kui ta läks sinna abiellumiseks vajalikke dokumente saama.

Ajaleht Washington Post kirjutas reedel Luure Keskagentuuri (CIA) tegemistega kursis olevale riigiametnikule viidates, et käsu ajakirjanik Jamal Khashoggi tapmiseks andis Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman.

Allika sõnul põhjendab CIA oma järeldust mitmetelt erinevatelt luureallikatelt saadud infoga. Washington Posti arvates peavad võimuesindajad CIA hinnangut äärmiselt usaldusväärseks.

Türgi väidab, et mõrva pani toime rühm saude, kes just sel eesmärgil Istanbuli saadeti. Türgi peaprokurör teatas 31. oktoobril, et Khashoggi kägistati kohe pärast konsulaati sisenemist ja lõigati seejärel ettevalmistatud plaani alusel tükkideks.

Trumpi sõnul saabub Khashoggi osas täielik raport lähiajal

Trump ütles laupäeval, et väga põhjalik raport Jamal Khashoggi mõrva osas avalikustatakse lähipäevil ja kõige tõenäolisemalt juba esmaspäeval või teisipäeval.

Trumpi sõnul sisaldab raport ka seda, et kes seda tegi.

Presidendi sõnul olid meedias reedel ilmunud spekulatsioonid enneaegsed. Mitmes meediakanalis kirjutati anonüümsetele valitsusallikatele viidates, et Luure Keskagentuuri (CIA) hinnangul andis ajakirjaniku tapmiskäsu kroonprints Mohammed bin Salman.

Ühendriikide välisministeeriumi eestkõneleja Heather Nauert oli varem päeval samuti öelnud, et  USA valitsus pole Khashoggi mõrva osas veel lõplikule järeldusele jõudnud.

"Viimased uudised, mis viitavad sellele, et USA valitsus on teinud juhtunu osas lõplikud järeldused, ei vasta tõele," ütles Nauert.

Ajaleht Hürriyet kirjutas reedel, et - Türgil on veel tõendeid, sealhulgas helisalvestis, mis räägivad vastu Saudi Araabia ametlikule versioonile Khashoggi tapmisest. Teine, 15 minuti pikkune salvestis näitab selgelt, et Washington Posti kolumnisti tapmine oli ettekavatsetud.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: