Briti ülemkohus ei andnud valitsusele õigust Euroopa kohtu vastu

{{1542712860000 | amCalendar}}
Foto: Rui Vieira/AP Photo/Scanpix

Briti ülemkohus lükkas teisipäeval tagasi valitsuse katse takistada Euroopa kohtul otsustada, kas Ühendkuningriik võib Brexiti ühepoolselt peatada.

Kohus ei rahuldanud valitsuse apellatsiooni alama astme kohtu otsusele, mis lubab asja Euroopa Kohtus menetleda. Ülemkohtu kohtunikud ütlesid, et neil ei ole õigust juhtumit käsitleda, sest lõppotsust veel ei ole.

Euroopa Kohus peaks otsuse langetama 27. novembril.

Rühm Brexiti-vastaseid poliitikuid taotleb kohtult otsust, mis lubaks Suurbritannial peatada 2017. aasta märtsis alanud kaheaastase EL-ist lahkumise protsessi.

Briti valitsus on öelnud, et neil ei ole kavas lahkumisotsust muuta, kuid Brexiti-vastased loodavad, et parlamendil on voli protsess peatada.

Keskpanga juht peab Brexiti üleminekuperioodi võtmetähtsaks

Ühendkuningriigi keskpanga juht Mark Carney rõhutas parlamendisaadikutele, et Brexiti-leppes sätestatud üleminekuperiood on riigile võtmetähtis.

Carney sõnul ootab ta, et lahkumislepe "toetab majanduslikke tulemeid", sest see kõrvaldab osa Briti majandust Brexiti tõttu ümbritsevast ebakindlusest.

Osa leppest näeb ette, et Ühendkuningriik järgib EL-i reegleid pärast EL-ist lahkumist 29. märtsil kuni 2020. aasta lõpuni. Samas spekuleeritakse, et üleminekuperioodi võidakse pikendada, et anda firmadele rohkem aega kohaneda uute Briti-EL-i suhtega.

May lepe EL-iga sellest, kuidas Suurbritannia blokist lahkub, on pälvinud laialdast vastuseisu Briti parlamendis. Sellega tõuseb oht, et lepe hääletatakse maha. Kui parlament ei toeta lepet, siis võib Ühendkuningriik lahkuda EL-ist leppeta.

Carney ütles, et "saame suhteliselt varsti teada", kas leppeta Brexit on muutunud tõenäolisemaks.

DUP ähvardab May parlamendis toetuseta jätta

Briti peaministri Theresa May parlamendiliitlane Põhja-Iiri Demokraatlik Unionistlik Partei (DUP) ähvardab vähemusvalitsuse toetuseta jätta, kui Euroopa Liiduga saavutatud Brexiti-kokkulepet ei muudeta.

DUP sõlmis eelmisel aastal kokkuleppe toetada May konservatiive tähtsamate eelnõude vastuvõtmisel. Britimeelsete protestantide erakond ei ole aga nõus Brexiti-leppe sätetega, mis käsitlevad Iiri ja Põhja-Iiri piiri tulevikku.

Hoiatuseks Mayle jäid DUP seadusandjad esmaspäeval mitmes eelarvehääletuses erapooletuks ja hääletasid ühe muudatuse puhul valitsuse vastu.

DUP parlamendiliige Sammy Wilson ütles, et selline hääletus oli mõeldud poliitiliseks sõnumiks valitsusele.

May ütleb teisipäeval ajalehes Belfast Telegraph ilmunud kirjutises, et kokkulepe "seab Põhja-Iirimaa fantastilisse tulevikupositsiooni".

Briti peaministri vastastel parteikaaslastel pole tagandamiseks hääli koos

May sai teisipäeval hingetõmbepausi Brexiti-võitluse ühel rindel, nimelt tunnistasid tema Konservatiivse Partei mässajad, et neil ei ole esimehe kukutamiseks hääli koos.

Juhtiv nn kõva Brexiti meelne parlamendiliige Jacob Rees-Mogg ütles, et mässajad ei ole May tagandamise hääletuseks vajaliku 48 rahvaesindaja toetust kokku saanud.

Rees-Mogg on üks konservatiivide saadikurühmast, kes kirjutas kirja peaministri umbusaldusavalduse läbiviimiseks. Põhjuseks on Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise lepe, mis nende sõnul jätab Ühendkuningriigi seotuks EL-i reeglitega, kuid sõnaõiguseta.

Rühm oli varem väljendanud veendumust, et umbusaldamiseks vajalikud 48 kirja saadakse kokku.

Teisipäeval manitses Rees-Mogg kannatlikkusele: "Eks me näe, kas kirjad tulevad õigeks ajaks."

Mitmed konservatiivid arvavad, et usaldushääletus May üle tuleks korraldada detsembri alguses, kui parlament hääletab Brexiti leppe üle, sõnas Rees-Mogg.  

"On palju inimesi, kes kavatsevad hääletusel leppele vastu olla ja nad arvavad, et see on aeg, mil kirju kirjutada, mitte praegu," sõnas ta ajakirjanikele. 

"See on neist täiesti mõistlik nii mõelda. Ma rõhutaksin ka, et ma olen tavaline parlamendiliige, ma väljendan oma arvamust ja inimesed võivad sellega nõustuda või mitte," lisas Rees-Mogg. 

"Neil õnnestub tõenäolisemalt peaministrit võita, kui ta on kaotanud olulise hääletuse ja see on see, mis on hoidnud tagasi mitmeid kolleege," ütles Briti Konservatiivse Partei Brexiti-meelseid seadusandjaid koondava Euroopa Uurimisgrupi (ERG) juhtivliige Steve Baker.

May Brexiti leppekavandile on vastu üle 70 toori parlamendisaadiku, ütles Baker. Leppe tagasilükkamisest on teatanud ka leiboristid ja Šoti Rahvuspartei. 

Erakonna reeglite kohaselt kutsuks umbusaldushääletuse esile see, kui 15 protsenti konservatiivsetest parlamendiliikmetest kirjutaks partei sisevalimisi korraldava komitee juhile Graham Bradyle vastavasisulise kirja. Praeguse seisuga peaks kirjutajaid olema vähemalt 48.

May tagandamiseks peab aga tema vastu hääletama partei 315 parlamendiliikme enamus. Kui May peaks juhihääletuse võitma, ei saa aasta jooksul uut umbusaldushääletust korraldada.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: