Briti peaminister jätkas oma Brexiti-leppe kaitsmist

Suurbritannia peaminister Theresa May kaitses täna lahkumislepet Euroopa Liidust ja märkis, et see annab uuesti võimaluse valida, kes saavad riiki tulla. Samas otsivad konservatiivide ridades rahulolematud liikmed toetajaid juurde, et algatada May kui partei juhi umbusaldushääletus. Briti meedia andmetel on vajalikust 48-st allkirjast puudu kuus allkirja.

May võitleb kodumaal lahutusleppe nimel, proovides rahustada rahulolematuid konservatiivide ridades, aga ka murelikke ettevõtjaid. Kui eelmisel nädalal kaitses ta poliitilist poolt, siis esmaspäeval rääkis ta juba piiridel kontrolli võtmisest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ei ole enam nii, et EL-i kodanikud, ükskõik, millise oskuse või kogemusega, saavad tööjärjekorda enne insenere Sydneyst või programmeerijaid Delhist. Süsteemi asemel, mis põhineb inimese päritolul, on meil süsteem, mis põhineb inimese talendil ja oskustel," selgitas ta.

Ettevõtjad on mures, et poliitilise vastasseisuga tekkivates tormituultes rebitakse lepe katki ning ilma leppeta lahkumine tähendab valusat hoopi Briti majandusele.

"Brexit õgib valitsust, iga poliitikut ja ametnikku ning samuti võtab see lõivu Briti ettevõtluselt," nentis Briti tööstuse konföderatsiooni direktor Carolyn Fairbairn.

Lahkumislepe oli jutuks ka esmaspäeval Brüsselis Üldasjade nõukogul. Euroopa Liidu läbirääkija Michel Barnier kinnitas, et tegemist on igati õiglase ja tasakaalustatud kompromissiga, mille eesmärk on lõppude lõpuks ambitsioonika partnerluse loomine. Enne aga tuleb selle raamistik samuti paika saada.

"Me arutasime ka tuleviku raamistiku poliitilist deklaratsiooni. See deklaratsioon peab olema lõplikult valmis sel nädalal toimuvaks Ülemkoguks. Me tahame korrapärast Suurbritannia lahkumist EL-ist ning 27 liikmesriiki toetavad seda põhimõtet ühtsena," kommenteeris EL-i eesistujariigi Austria Euroopa Liidu minister Gernot Blümel.

Samas võib juhtuda, et enne poliitilise deklaratsiooni valmimist antakse Theresa Mayle konservatiivide ridadest hoop selga, ehk nõutakse tema tagasiastumist või vähemalt parteijuhi rollist loobumist. Tööpartei liider Jeremy Corbyn rõhutas, et nemad ei taha leppeta Euroopa Liidust lahkuda. Selline avaldus tõstab May võimalusi parlamendis toetus leida.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: