May: Briti valitsus toetas Brexiti leppekavandit

Briti peaminister Theresa May.
Briti peaminister Theresa May. Autor/allikas: John Stillwell/AFP/Scanpix

Suurbritannia peaminister Theresa May teatas pärast tunde kestnud valitsuskabineti istungit, et valitsus toetas Euroopa Liiduga saavutatud Brexiti leppekavandit.

May ütles pärast istungit tehtud avalduses, et arutelu oli raske, aga saavutatu on Suurbritannia huvides. "Valitsuskabineti ühine otsus oli siiski, et valitsus peaks leppekavandiga nõustuma," ütles May.

Ta lisas, et läbirääkimistel välja pakutud leppekavand oli parim võimalik variant, vahendas BBC.

Ta märkis, et see lepe võimaldab Suurbritannial võtta tagasi kontroll.

Barnieri sõnul on Brexiti osas tehtud otsustavaid edusamme

Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier ütles kolmapäeva õhtul, et Brexiti leppe osas on tehtud otsustavaid edusamme.

Suurbritannia peaminister Theresa May oli enne seda teatanud, et Ühendkuningriigi valitsus kiitis Euroopa Liiduga saavutatud lahkumisleppe kavandi heaks.

Barnieri sõnul kavatseb ta soovitada, et Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kutsuks seoses edasiminekutega kokku erakorralise istungi.

Briti valitsuse istung leppekavandi arutamiseks kestis tunde

Briti valitsus alustas kolmapäeval Eesti aja järgi kell 16.00 istungit, millel arutati Briti ja EL-i läbirääkijate teisipäeval saavutatud lahkumisleppe kavandit.

Briti valitsuse poolt leppekavandile heakskiidu andmine võib viia veel sel kuul Suurbritannia ja EL ajaloolise erakorralise tippkohtumiseni, millel leppe sõnastus lõplikult paika pannakse.

May ütles enne valitsuse istungit parlamendis, et kavand tähendab briti rahva referendumil langetatud lahkumisotsuse elluviimist.

May kaitses kokkulepet parlamendi ees ja ütles, et lepe annab Suurbritanniale tagasi kontrolli oma seaduste ja piiride üle, kaitstes samas töökohti, julgeolekut ja Ühendkuningriigi terviklikkust. Briti valitsus on korduvalt öelnud, et riik lahkub Euroopa Liidu ühisturult ja tolliliidust.

Peaministri sõnul teeb see lõpu piiramatule immigratsioonile EL-ist ning võimaldab Suurbritannial ajada oma kaubanduspoliitikat.

Lepe sisaldab kaitsemeetmeid füüsilise Iiri piiri vältimiseks, kuid see jääb ajutiseks "kindlustuspoliisiks", kui tulevastes suhetes ei suudeta kokku leppida, lausus ta.

"Me tahame panna tulevased suhted paika 2020. aasta detsembri lõpuks," ütles May.

Opositsioonilise Tööpartei liider Jeremy Corbyn aga ütles parlamendis, et kokkulepe rikub peaministri enda seatud punaseid jooni ning läbirääkimised Brüsseliga on olnud kaootilised.

"Valitsus kulutas kaks aastat läbirääkimisteks halva leppe üle, mis jätab riigi umbmäärasele poolele teele," sõnas ta.

Brexiti toetajate leeri kuuluv konservatiiv Peter Bone kritiseeris samuti Mayd: "Te ei too Brexitit, mille poolt rahvas hääletas ning täna kaotate te paljude konservatiividest parlamendiliikmete ja miljonite valijate toetuse."

Suurbritannia lahkub EL-ist ametlikult 29. märtsil 2019 isegi siis, kui kõiki erimeelsusi Londoni ja Brüsseli vahel ei suudeta ületada.

2016. aasta juunis peetud referendumil hääletas 52 protsenti Suurbritannia valijaist riigi EL-ist lahkumise poolt.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BBC, BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: