"Välisilm" analüüsis Macroni allakäiku kodumaal

Foto: Francois Guillot/AFP/Scanpix

Niinimetatud parteidevälise kandidaadi Emmanuel Macroni saamine Prantsusmaa presidendiks mullu mais toimus suure rahvusliku eufooria toel, mis on nüüd asendunud pettumuse ja kibestumisega.

Vägivaldsed meeleavaldused Prantsusmaal muudkui jätkuvad ja jätkuvad. Üle Prantsusmaa on olnud rohkem kui 1600 sellist meeleavaldust ja neil osales üle 100 000 inimese.

Meeleavaldajad nõuavad president Macroni lahkumist, sest kriitikute meelest soosib ta rikkaid ning tekitab vaesemaile vaid viletsust juurde.

Toetus presidendile on sügise ajal kõvasti kukkunud, lausa 21 protsendini. Seda on juba vähem, kui tema eelkäijal Francoise Hollandil, kes poliitikast häbiga lahkuma pidi.

"Meeleavaldused on enam kui õigustatud. Me oleme töötanud aastaid ja valitsuse tegevus on nagu väljapressimine, samas kui valitsuse liikmed elavad kui kuningad. See on töötavale inimesele talumatu. Ma olen töötanud 22 aastat ja teenin iga kuu 1400 eurot. Kui sa näen, kuidas härra Macron maksab lõunasöögi korraldamise eest 500 000 eurot, siis ajab ikka hinge täis küll, kui ühed ja samad inimesed kogu aeg püksirihma pingutama peavad," rääkis metallitööline Michel Drouot.

Kütusehinna küsimuses on Macron jonnakas ning näitab tugevat selgroogu. Siin pole ta valmis taganema, põhjendades oma kindlaksjäämist üleilmse kliimamuutusega, mille tõttu on vaja süsinikuheidet piirata.

"Me elame kõrgetest kütusehindadest tingitud raskuste ajal, me teame seda. Me oleme valinud kindla tee, otsustanud võtta vastutuse ja see tee nõuab rahanduslikke toetusmeetmeid, mis võimaldavad meil kasvuhoonegaasiheitega hakkama saada," märkis Macron.

Poliitikavaatlejate sõnul pole tegu aga sugugi ainult siira murega planeedi tuleviku pärast. Nimelt on uuendusi lubanud Macron üsna mehhaaniliselt jätkanud sedasama poliitikat, mida ta ajas Hollande'i valitsuse rahandusministrina.

Tollal oli tema tegevuse oluline osa maksude tõstmine. Paremaks ei läinud asjad ei Hollande'i ajal, ega lähe need ka praegu. Kuni Macron veel president on, püüab ta oma kodumaiseid ebaõnnestumisi korvata eduka tegevusega Euroopa Liidu tasemel, lootes sealse edu ka kodumaiseks populaarsuse tõusuks konverteerida.

Oxfordi Ülikooli sotsiaalteaduste doktorant Ilona Lahdelma märkis, et Marcron on valinud millegi, mida ta hästi oskab ja mille järele on ka selge tellimus.

"See on EL-i juhiroll. See on Macronile ka kaks kärbest ühe hoobiga, selles mõttes, et kasvab tema sisepoliitiline usutavus ja teisalt EL-i juhtimiskriis leiab õnneliku lõpu," rääkis Lahdelma.

Macroni poliitikat põhjalikult uurinud Lahdelma sõnul on Prantsusmaa presidendile kasulik, et poliitikast lahkuv Saksamaa liidukantsler Angela Merkel kavatseb viimased kuud just rohkem sisepoliitikale pühenduda.

Nõnda saab Macron tõesti tasapisi üle võtta Merkeli koha Euroopa esipoliitikuna. Iseasi, et tavakodanike jaoks mujal Euroopas on ta sama arusaamatu, kui tavaliste prantslaste jaoks.

Tavaliste eurooplaste vastuseis, täpsemalt populistide võimulepääs mitmel pool Euroopa Liidus on kaigas ka Macroni suure projekti, Euroopa armee kodarais.

Projekti maha kanda vähemalt esialgu aga kindlasti ei saa, sest Euroopa suur kaksik, Prantsusmaa ja Saksamaa, on selle poolt.

"Kui Saksamaa tuleb sellega tõsiselt ja pragmaatiliselt kaasa, siis võib sellest tõesti midagi konkreetset saada. Lihtne see muidugi ei ole ja ilmtingimata ei tule sellega ka kõik EL-i riigid kaasa, vaid pigem nii, nagu Macron on mõelnud, et seda veab mingi Euroopa tuumikseltskond," analüüsis sotsiaalteaduste doktorant.

Kevadised Euroopa Parlamendi valimised võivad pilti aga oluliselt muuta, sest nendega võib parlamenti, seega ka Euroopa Liidu asju otsustama sattuda senisest hoopis enam mitmesuguseid populiste. Sinna võib ka Macroni tähelend lõppeda.

Allikas: ETV, "Välisilm"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: