16 liikmesriiki on valmis suurendama panust EL-i eelarvesse

Peaministrite ühispilt Bratislavas pärast ühtekuuluvuspoliitika sõprade kohtumist.
Peaministrite ühispilt Bratislavas pärast ühtekuuluvuspoliitika sõprade kohtumist. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Slovakkia peaminister Peter Pellegrini kinnitas, et 16 Euroopa Liidu liikmesriiki on valmis suurendama panust liidu Brexiti-järgsesse eelarvesse, et tagada ühtekuuluvus- ja põllumajanduspoliitika rahastuse säilimine praegusel tasemel.

"Me oleme valmis suurendama panust eelarvesse, sest leiame, et EL peaks jätkama prioriteetide rahastamist praegusega samas mahus," ütles Pellegrini Bratislavas pärast niinimetatud ühtekuuluvuspoliitika sõprade ehk 15 EL-i liikmesriigi esindajate kohtumist.

Üksikasjadesse ta ei laskunud, kuid pakkus välja, et EL-i järelejäänud 27 liikmesriiki peaksid katma Suubritanniast tekkiva lünga.

"Ühtekuuluvuspoliitika ja ühine põllumajanduspoliitika peaksid olema lihtsamad, tõhusamad ja liikmesriikidele piisavalt paindlikud," teatas riikiderühm avalduses.

Mõlemaid poliitikaid tuleks rahastada mitmeaastase eelarveraamistiku 2014-2020 tasemel, seisis avalduses.

Euroopa ühtekuuluvuspoliitika eesmärk on vähendada liikmesriikide vahelisi ebavõrdsusi ja kasvatada nende konkurentsivõimet ning lõimida siseturgu.

Euroopa Komisjon tegi 2. mail ettepaneku kärpida ühtekuuluvusfondide mahtu EL-i 1,279 triljoni euro suuruses eelarves seitsme protsendi võrra, et aidata katta Suurbritannia lahkumisest tekkivat eelarveauku.

Ühisele põllumajanduspoliitikale (CAP) eraldatavaid summasid ootaks Komisjoni ettepaneku järgi viieprotsendine kärbe.

"Me tahame sellist eelarvet, nagu see on praegu," sõnas Pellegrini, kuid möönis, et "kui eelarvet tuleb ikkagi vähendada, palume rohkem paindlikkust" kulutuste valikul.

Kohtumisel osalesid Eesti, Läti, Leedu, Poola, Bulgaaria, Horvaatia, Küprose, Tšehhi, Kreeka, Ungari, Itaalia, Malta, Portugali, Rumeenia, Slovakkia ja Sloveenia esindajad. Samuti osalesid Euroopa Komisjoni ja Euroopa Investeerimispanga esindajad.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: