ÜRO: leetritesse haigustumine on kogu maailmas kasvanud

Vaktsineerimine gripi vastu
Vaktsineerimine gripi vastu Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eelmisel aastal suurenes leetritesse nakatunud inimeste arv aasta varasemaga võrreldes 30 protsenti, teatas ÜRO.

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) teatel on leetritesse nakatumise juhtude sagenemine peaaegu globaalne fenomen, kuid selle põhjused on piirkonniti erinevad.

Euroopas süüdistavad eksperdid probleemi tekkes osaliselt enesega rahulolu ja väärinfo levikut tõestatult tõhusa ja ohutu vaktsiini kohta.

WHO immuniseerimise, vaktsiinide ja bakterite eest vastutav direktor Martin Friede ütles ajakirjanikele, et patsientide otsuseid on mõjutanud väidetavate ekspertide tõestamata süüdistused vaktsiini kohta. Ta tõstis esile meditsiiniliselt põhjendamatuid väiteid, mis seostavad leetritevastast vaktsiini autismiga. Selliseid väiteid on levitanud sotsiaalmeedias niinimetatud anti-vax-liikumise liikmed.

Leetritesse nakatumine on sagenenud ka Ladina-Ameerikas osaliselt Venezuela koost laguneva tervishoiusüsteemi tõttu, teatas vaktsiiniliidu Gavi juht Seth Barkley avalduses.

"Teatatud juhtumite arvu suurenemisest on murettekitavam püsiv leetrite levimine riikides, kus seda ei ole ammu nähtud," lausus Friede. "See näitab, et me oleme tegelikult vähikäiku tegemas."

Viimase 12 kuu jooksul on mitmelt riigilt, eriti Saksamaalt, Venemaalt ja Venezuelalt ära võtud leetritest vabanemise tunnistus.

WHO rõhutas siiski, et globaalne võitlus leetrite vastu on andnud sel sajandil muljetavaldavaid tulemusi. Aastal 2000 teatati maailmas rohkem kui 850 000 nakkusjuhust, tänavu oli neid 173 000.

WHO immuniseerimiseksperdi Ann Lindstrandi sõnul tekitavad hiljutised tagasilöögid frustratsiooni just globaalse edu taustal.

"Meil on olemas ohutu ja tõhus vaktsiin. See ei ole raketiteadus, me teame, mida teha," lausus Lindstrand ajakirjanikele.

WHO juhiste järgi peab leetripuhangute ärahoidmiseks vaktsineerimise tase olema 95 protsenti. Ülemaailmne keskmine on püsinud viimastel aastatel 85 protsendi juures, kuid vaesemates piirkondades võib see olla 70 protsendi kandis.

Leetrid on ülinakkav haigus, mis elab nakatunud inimese ninas ja kurgus ning võib tekitada eriti lastel ägedaid tüsistusi. Leetrid võtavad tõsise kulu peamiselt alatoidetud väikelastel, tõsisemate tüsistuste hulgas on nägemise kaotus, ajukelmepõletik, verine kõhutõbi, vedelikupuudus, kõrvapõletik ja tõsised hingamisteede haigused nagu kopsupõletik.

Leetritevastane vaktsiin võeti kasutusele 1963. aastal.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: