Läti võimukõnelusi pidurdab Gobzemsi ligipääs riigisaladusele

Foto: Läti seim/Wikimedia Commons

Läti teise peaministrikandidaadi Aldis Gobzemsi valitsuse moodustamist on ummikusse ajamas juurdepääs riigisaladustele. Pole selgust, kas, millal ja millise taseme loa võiks Gobzems saada.

Valitsuskõnelused kuue seimis esindatud poliitilise jõu vahel küll jätkuvad, kuid erilist edu pole need seni toonud. Presidendi antud valitsuse moodustamise aega on Aldis Gobzemsil veel nädal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vandeadvokaadist seimi liige ja populistlikuks peetud partei Kellele Kuulub Riik esindaja Aldis Gobzems pole esimese valitsuse moodustamise nädala jooksul saanud üheltki partnerilt ei kindlat ei- ega jah-sõna.

Osa poliitikuid pole nõus Gobzemsi sooviga lõpetada internetiülekanded valitsuse istungitelt ja anda koalitsiooniläbirääkimiste kohta üldsusele teavet vaid tema kaudu.

"Partei, kes on seimis soovinud osaleda kõikjal, kaasas oma kaamerad, soovib nüüd, võimule tulles, kõike salastada. Mitte ainult takistada üldsusel valitsuse tööd näha, vaid hoida ka teised poliitikud infost eemal," rääkis seimi Uue Ühtsuse fraktsiooni esimees Ainars Latkovskis.

"Salastatus pole formaat, milles meie poliitiline ühendus sooviks töötada," lisas seimi Arengule/Poolt! fraktsiooni esimees Daniels Pavluts.

Läinud nädalal avalikustas advokatuur oma otsuse arvata Gobzems mitme rikkumise eest advokatuurist välja. Ei mõisteta, miks president üldse nimetas peaministrikandidaadiks Aldis Gobzemsi, kui tema juurdepääsus riigisaladusele pole selgust.

Gobzems pakkus lahendusena välja, et kõik seimi liikmed võiks saada automaatselt riigisaladuse loa või siis lükata tema usaldushääletus edasi, kuni asjad selguvad.

"Valitsuse moodustamine pole protsess, kus, vabandust väljenduse eest, oinakari jookseb peaga vastu seina. See on loominguline töö!" teatas Gobzems ise.

Valitsusläbirääkimised jõudsid esmaspäeva õhtul kuuenda kohtumiseni. Peaminsitrikandidaat Gobzems leiab, et riigisaladustele juurdepääsu nõudega tehakse uutele poliitikuile liiga, kuna nende taustakontroll võtab kauem aega. Võimalikud koalitsioonipartnerid aga ei kujuta ette peaministrit, kes saadetakse NATO-teemalistel kohtumistel ukse taha ootama.

Ekspresident Valdis Zatlers ütles täna, et Aldis Gobzems meenutab talle väga oligarhist ekspoliitik Ainars Šlesersit noorena. Eelmine peaministrikandidaat Janis Bordans, kelle Uus Konservatiivne Partei on seni olnud Aldis Gobzemsi kindlaim toetaja, avaldas nüüd arvamust, et Läti ei saa uut valitsust enne jaanuari teist poolt.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: