Hallik näeb tema ja ülikooli konflikti juuri varasemas tülis Vassiliga

{{1544096400000 | amCalendar}}
Kristjan Vassil
Kristjan Vassil Autor/allikas: Erakogu

Tartu Ülikooli raamatukogu endine direktor Martin Hallik, kelle suhtes käivitati kriminaalmenetlus süüdistatuna ahistamises, peab vastasseisu põhjuseks kunagist eraelulist konflikti ülikooli prorektori Kristjan Vassiliga. Viimase kinnitusel ei vasta jutt konfliktist tõele.

"Kaebaja isiklikest motiividest ma siinkohal kirjutada ei saa, sest need asjaolud peavad minema menetlusse. Küll aga saan avada laiemalt, osaliselt ka varem, ajakirjanduses jutuks olnud suhteid minu ja prorektor Kristjan Vassili vahel, kes juhtis minu väga kiiret vallandamismenetlust," kirjutas Hallik neljapäeval sotsiaalmeedias.

Neljapäeval sai teatavaks, et ülikooli raamatukogu anonüümne töötaja on pöördunud politseisse väidetega nagu oleks tal olnud Hallikuga sõltuvussuhte tõttu intiimsuhted. Halliku advokaadi sõnul tehti pöördumine politseisse selleks, et survestada ahistamissüüdistust ja Halliku vallandamist menetlenud töövaidluskomisjoni. Komisjon tunnistas kaks nädalat tagasi töölepingu ülesütlemise tühiseks ning mõistis ülikoolilt Martin Halliku kasuks välja suure rahalise hüvitise.

"Tõepoolest, nii nagu keegi TÜ raamatukoguhoidjatest ajakirjanikele vihjas, siis minu ja prorektor Kristjan Vassili vahel olid suhted keerulised. On omaette teema, kas neid suhteid oleks saanud kvalifitseerida ka otseseks töökiusuks, sest osa sellest on dokumenteeritud, osa nendest pingetest on vaid sõna sõna vastu situatsioonid," märkis Hallik neljapäeval.

"Taust on see, et oleme olnud prorektor Vassiliga peretuttavad. Peretutvus sai läbi siis, kui meie ühes klassis käivatel lastel tekkis koolis konflikt, kus minu laps oli kannatajaks pooleks. Kool lahendas konflikti professionaalselt lapsevanemaid kaasates. Lapsed saavad siiani hästi läbi, aga peretutvus sai selle juhtumiga otsa," jätkas Hallik.

"Kui Vassilist sai prorektor 2017, siis algatuseks ei leidnud ta väga pikka aega võimalust, et üldse rääkida raamatukogust, kuigi raamatukogu remont ning teisedki teemad olid ilmselgelt olulised kogu ülikooli kontekstis," tõdes Hallik.

Tema sõnul lubas Vassil tõsta Halliku palka 2018. aasta algul sarnaselt sellele, nagu tõusid teiste töötajate palgad raamatukogus, kuid hiljem loobus sellest. Samuti viibis arusaamatult tulemustasu maksmine, kinnitas Hallik, kelle sõnul on nende sündmuste kohta olemas ka tõendid.

"Kui eelnev on ka selgelt dokumenteeritud, siis meie suulises suhtluses oli hulga värvikamaid seiku. Kui ma palusin Vassilit, et ta vastaks töistele kirjadele, kus on sees olulised küsimused talle, siis ta ütles: "Mees, need on Sinu kirjad! See on Sinu asi, kuidas Sa neile vastused saad!". Kui meil oli juttu palgateemast, siis ta teatas, et selle palga eest leiab ta iga kell inimese, kes selle töö ära teeb. Need on laused, millega ei saa kedagi inkrimineerida, aga mis väga selgelt defineerisid minu jaoks tööõhkkonda," kirjutas Hallik.

"Prorektor Vassili stiilist annab märku ka see, et kutsudes mind vallandamisele, ei rääkinud ta midagi sellest, vaid ütles, et peame rääkima nendest teemadest, mida olin talle seisukohavõtuks saatnud varasemalt. Kui kohale läksin, siis ta tunnistas, et valetas mulle," lisas ülikooli raamatukogu endine juht.

Halliku ja tema advokaadi väitel on süüdistused, mille raamatukogu töötajad tema suhtes on esitanud, tehtud ülikooli juhtkonna, eelkõige Vassili survel.

Vassil: väited minu ja Halliku varasemast konfliktist ei vasta tõele

Tartu Ülikooli prorektor Kristjan Vassil lükkas Halliku väited varasemast konfliktist tagasi ning kinnitas, et Halliku vallandamine ei olnud tema personaalne otsus.

"Kinnitan omalt poolt, et väited minu ja Martin Halliku vahelisest varasemast konfliktist ei vasta tõele," ütles Vassil ERR-ile.

"Martin Halliku vallandamine ebaväärika käitumise tõttu ei olnud minu personaalne otsus, vaid selle otsuse taga on enam kui 10 inimest ülikooli juhtkonnast ja administratsioonist," lisas Vassil.

"Minu ametialane kohustus on nii tõsiste süüdistuste puhul need ametiisikud kokku kutsuda, kaaluda süüdistuste tõendatust ning raamatukogu direktorile otsus edasi anda, sest raamatukogu allub ülikooli struktuuris teadusprorektorile. Mul on kahju, et tõsine ühiskondlik probleem üritatakse taandada personaalseks isikutevaheliseks konfliktiks, eksitades sellega avalikkust," kommenteeris Vassil.

Tartu Ülikool vabastas Halliku 29. augustil päevapealt töölt, põhjendades seda usalduse kaotuse ja ebaväärika käitumisega.

Hallik kaebas otsuse töövaidluskomisjoni, mis rahuldas 22. novembril tema kaebuse Tartu Ülikooli vastu, tunnistas töölepingu ülesütlemise tühiseks ning mõistis ülikoolilt Halliku kasuks välja rahalise hüvitise, mille suurus jääb 100 000 ja 200 000 euro vahele.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: