Töövaidluskomisjon tühistas TÜ raamatukogu direktori vallandamise

{{1542889140000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Töövaidluskomisjon rahuldas Tartu Ülikooli raamatukogu endise direktori Martin Halliku kaebuse ülikooli vastu, tunnistas töölepingu ülesütlemise tühiseks ning mõistis ülikoolilt Martin Halliku kasuks välja arvestatava rahalise hüvitise.

Hallikut esindava vandeadvokaadi Kristi Silla sõnul leidis töövaidluskomisjoni otsusega kinnitust, et Martin Hallik ei ole ebaväärikalt ega mitteusaldusväärselt käitunud.

Rahalise hüvitise suurus oli üle 100 000 euro, kuid täpset summat ei nõustunud Hallik ütlema.

Tööinspektsioonist kinnitati ERR-ile, et kunagi varem pole töövaidluskomisjon nii suurt rahalist hüvitist määranud. Senised suuremad summad on jäänud vahemikku 20 000 kuni 30 000 eurot. Seejuures suuremat kui 10 000 euro suurust hüvitist saab küsida alles tänavusest aastast.

Halliku kaitsja Kristi Sild ütles ERR-ile, et kuigi menetlus oli kinnine ja täpseid detaile avaldada ei saa, keerles süüdistuse põhitelg ahistamise ümber.

"Üks kolleeg oli Halliku kohta esitanud süüdistuse ahistamises, mis osutus valeks. See süüdistus oli esitatud infoga manipuleerides, olulist infot varjates kui ka lausa valefakte esitades. Selle põhitelje ümber oli lisatud veel süüdistus akadeemilisele asutusele sobimatus tantsustiilis mullusel jõulupeol ja süüdistus ebaväärikas käitumises väliskonverentsil. Seejuures ei täpsustatud, kus, millal ja mida täpselt valesti tehti," nõustus Sild saladuseloori kergitama.

Ülikooli suurim viga advokaadi hinnangul see, et protsess oli MartinHalliku jaoks läbipaistmatu. "Talle ei näidatud materjale, mis ei võimaldanud tal ennast kaitsta. Valeväited oleks saanud varem välja tulla ja vaidlus jäänuks olemata."

Martin Hallik on alates juhtunust kinnitanud, et Tartu Ülikooli ja selle prorektori Kristjan Vassili käitumine tema vallandamisel oli ebaõiglane.

"Lõpuks on see saanud ka erapooletu hinnangu töövaidluskomisjonilt. Ma ei ole käitunud vääritult. Ma väga loodan, et Tartu Ülikoolil on väärikust ja julgust tunnistada, et minu vallandamine oli väär nii sisult kui vormilt. Ma loodan ka, et Tartu Ülikool lõpetab minu edasise vaenamise," ütles Hallik.

"Minult võeti ebaõiglaselt ära minu minevik, olevik ja tulevik. Tartu Ülikool jättis mind ilma töökohast, kus ülikool ise oli minu saavutusi kogu aeg väga heaks hinnanud. Tänu taolisele märgistamisele on mul väga raske saada minu kogemusele ja teadmistele vastavat töökohta," lisas Hallik.

"Ma tahan uskuda, et Tartu Ülikooli motiiv polnud algusest peale minu sotsiaalne mõrv, nii nagu see välja kukkus. Vaatamata mulle osaks langenud ebaõiglusele soovin oma eluga rahus edasi minna, loodan, et TÜ annab selleks võimaluse nüüd, kui töövaidluskomisjon on öelnud oma seisukoha minu vallandamise suhtes."

Tartu Ülikool kaebab töövaidluskomisjoni otsuse edasi

Töövaidluskomisjonis Tartu Ülikooli esindanud vandeadvokaat Leonid Tolstovi sõnul on ülikoolil esmalt vaja otsusega põhjalikult tutvuda, kuid juba praegu saab öelda, et ülikool kaebab otsuse edasi.

"Töövaidluskomisjon on üldjoontes tuvastanud, et vaidluse sisuks olnud sündmused on toimunud," sõnas Tolstov. "Jääme sündmustele antud hinnangute suhtes komisjoniga eriarvamusele ja kindlasti vaidlustame otsuse, kuna see läheb vastuollu ülikooli väärtustega."

"Väljendame muret, et tänane otsus loob pretsedendi, mis võib edaspidi mõjutada töökultuuri kogu Eesti ühiskonnas," tõdes Tolstov. "Tartu Ülikool on käitunud õigesti, uurides asjaolusid põhjalikult ja tehes töölepingu ülesütlemise otsuse kollegiaalselt," märkis ta.

Et töövaidluskomisjoni menetlus oli asjaosaliste kaitseks kinnine, ei ole ülikoolil võimalik vaidluse üksikasju avalikustada. Komisjoni otsuse edasikaebamiseks on ülikoolil aega 30 päeva.

Toimetaja: Indrek Kuus, Kadri Põlendik, Priit Luts, Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: