Merkel lahkumiskõnes: sõna konservatiiv ei tule sõnast konserv

Angela Merkel.
Angela Merkel. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/JOHN MACDOUGALL

"See oli mulle suur rõõm, see oli mulle suur au," selliste sõnadega lõpetas 18 aastat Saksa kristlikke-demokraate juhtinud Angela Merkel oma viimase kõne parteijuhina.

Merkeli 34 minuti pikkusele lahkumiskõnele järgnes üheksa minuti pikkune aplaus. Zeiti ajakirjanik pani tähele, et muidu vaoshoitud Merkel neelatas sel ajal korduvalt ja hammustas ka huulde.

64-aastane Merkel vaatas oma kõnes tagasi kogu oma 18 aasta pikkusele parteijuhi perioodile. Kui veidi väriseva häälega öeldud lõpusõnad välja jätta, oli ta oma lahkumiskõnes pigem analüütiline ja vaoshoitud kui emotsionaalne.

Merkel meenutas 1989. aastat, mil ta poliitikasse läks ja tõi positiivsena välja kaks toonast suurkuju maailma poliitikas: Helmut Kohli ja George H. W. Bushi.

Merkel tunnistas, et tänane CDU on sootuks teistsugune partei kui oli 2000. aastal, mil ta esimest korda parteijuhiks sai. "Ja see on hea," sõnas ta. Merkeli sõnul tuleb parteil ajaga kaasas käia, kuid see ei tähenda püsiväärtustest loobumist.

"Me oleme alati teadnud, et sõna konservatiiv ei tule sõnast konserv. Selle tähendus tuleb pigem soovist olulisi asju säilitada ja see teeb meid tugevaks," rääkis ta.

Merkeli kõnes jagus ka enesekriitikat kui ta tunnistas, et pani vahel oma tegevusega parteiliikmete närvid proovile. Merkel peatus ka teemadel, mis talle palju kriitikat toonud. Näiteks 2015. aasta otsusel pagulasi vastu võtta ja majandusreformidel, mis samuti kriitikat pälvisid. Ta nimetas neid õigeteks otsusteks.

Merkel peatus ka partei ühtsusel ning CDU ja CSU vastuoludel ja neist ülesaamisel. Ta ütles, et viimasel ajal üha suuremates vastuoludes olev Euroopa Liit võiks sellest kogemusest õppida.

Ta lisas ka, et kristlikud demokraadid ei mängi erinevaid elanikegruppe üksteise vastu, mis oli torge AfD aadressil.

Merkel ütles, et olgu väljakutsed ja probleemid kui rasked tahes, tuleks neile läheneda "rõõmsameelsusega südames".

Bild arvutas kokku, kui pikad on olnud aplausid Merkeli iga-aastaste parteikongressi kõnede ajal ja tõi välja, et lahkumiskõne aplaus oli küll selles võrdluses pikk, aga mitte pikim. Ajaliselt pikima, 13-minutilise aplausi teenis Merkel 2005. aasta novembris kui ta nädal hiljem kantsleriametisse asus. Seevastu lühima aplausi teenis ta mullu - siis oli aplaus vaid neli minutit.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: