Leht: Mueller uurib ukrainlaste osalemist Trumpi ametisse astumise üritustel

Robert Mueller.
Robert Mueller. Autor/allikas: Yuri Gripas//Reuters/Scanpix

USA eriprokurör Robert Mueller uurib mitme Ukraina ametniku osalemist president Donald Trumpi ametisse vannutamise tseremoonial, kirjutas The New York Times.

Lehe andmetel on föderaalprokurörid küsinud pealtnägijatelt, kuidas ukrainlased said ligipääsu ametisse pühitsemise üritustele ning mida nad arutasid USA-s toimunud kohtumistel.

Trumpi ametisse astumise tseremoonial osales üle kümne ukrainlase, mitu neist osales ka presidendi ametisse astumise ballil.

Lehe andmeil külastasid ametnikud muu hulgas Trump International Hoteli Washingtonis ning kohtusid kongressi vabariiklaste ja Trumpi liitlastega.

Väidetavalt uurivad prokurörid tõendeid selle kohta, kas mõni ukrainlane tegutses vastavalt Venemaa huvidele, soovides muu hulgas Venemaa-sanktsioonide leevendamist ja rahuplaani Venemaa ja Ukraina vahel.

The New York Times kirjutab, et uurijad püüavad välja selgitada ka seda, kas ukrainlased ja teised välismaalased on teinud varjatud annetusi Trumpi ametisse vannutamise komisjonile. Välismaalased ei tohi niisugustele komisjonidele annetusi teha.

Välismaalastele ei ole keelatud ametisse astumise tseremooniatel osalemine. Samas tuli info selle kohta, et Mueller ukrainlaste osalemist neil üritustel uurib, vaid mõni päev pärast seda, kui Trumpi endise kampaaniajuhi Paul Manaforti advokaat kogemata paljastas, et Manafort võis 2016. aastal kampaania ajal rohkem kui ühel korral arutada ühe Vene kodanikuga Ukraina rahuplaani.

Trumpi sõnul ei tea ta midagi sellistest kontaktidest.

Manafort alustas tööd Trumpi kampaaniameeskonnas 2016. aasta märtsis. Juba augustis oli ta sunnitud ametist lahkuma, kuna selgus, et ta oli väidetavalt teinud Ukrainas lobitööd Vene-meelsete jõudude heaks. Eelmisel aastal mõisteti Manafort süüdi pangandus- ja maksupettuses.

Trump on mitmel korral kahelnud USA luureametite järeldustes, et Venemaa võis sekkuda 2016. aasta presidendivalimistesse.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: