Obama eksnõunik sai Manaforti juhtumi raames süüdistuse

Foto: Reuters/Scanpix

USA eriprokuröri Robert Muelleri raporti avalikustamise eel esitati süüdistus endisele Valge Maja nõunikule Gregory Craigile, kes väidetavalt tegi lobitööd tollase Ukraina valitsuse heaks. Craig töötas Valges Majas president Barack Obama ametiaja alguses.

Eriprokurör Muelleri töö on küll ametlikult läbi, kuid tema kaks aastat kestnud nn Venemaa-juurdlusest kasvab endiselt välja uusi juhtumeid. Neist värskeim on süüdistuse esitamine endise presidendi Barack Obama nõunikule Gregory Craigile, vahendasid ERR-i teleuudised, Axios, Washington Post ja CNBC.

Valgest Majast lahkumise järel töötas Craig advokaadibüroos Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom, mis lõi raporti Ukraina endise peaministri Julia Tõmošenko vangistamise kohta. Raportit pidi kasutama president Donald Trumpi hilisem kampaaniajuht Paul Manafort, kes tegi toona lobitööd Ukraina presidendile Viktor Janukovitšile. Uurijate arvates oleks Craig pidanud end välislobistina registreerima ning süüdistus ise puudutab valeütluste andmist võimuesindajatele.

"Ma ei arutanud meie raporti leide mitte ühegi USA ametnikuga ja kindlasti ei teinud ma Ukraina eest lobitööd USA ametnikele," ütles Craig ise.

Samal ajal oodatakse USA-s pingsalt Muelleri raporti avalikustamist, mis justiitsminister William Barri sõnul võib juhtuda juba järgmisel nädalal. Barr rõhutas veel kord, et raporti avalikustatavat osa kärbitakse, et teatud inimesi ja võimalikke teisi uurimisi kaitsta.

"Me kavatseme väga selgelt välja tuua, millise kategooria alla kindlad töötlused kuuluvad ja üritame selgitada, miks selline töötlus tehti," rõhutas ta.

Lisaks ütles Barr, et justiitsministeerium kavatseb välja selgitada, kas USA luureasutustel oli seaduslik alus Trumpi kampaaniameeskonda presidendivalimiste ajal jälgida.

"Ma ei ütle, et alusetu luuramine leidis aset. Ma ütlen, et ma olen selle pärast mures ja kavatsen seda lähemalt uurida," sõnas ta.

Kongressi demokraadid aga leiavad, et Barr üritab lihtsalt presidendile meele järele olla ja nende hinnangul on vastutustundetu luureasutuste tööd kahtluse alla seada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: