Kanadas kähmlesid migratsioonileppe toetajad ja vastased

ÜRO ränderaamistiku vastasewd meeleavaldajad Ottawas.
ÜRO ränderaamistiku vastasewd meeleavaldajad Ottawas. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Kanadas kähmlesid laupäeval Ottawa tänavatele kogunenud ÜRO ränderaamistiku toetajad ja vastased, edastas kohalik meedia.

Umbes paarsada migratsioonileppe vastast nõudsid, et valitsus sellest loobuks.

Parlamendihoone ees puhkes kähmlus kohe meeleavalduse algusminutitel ja märulipolitsei pidi sekkuma, et vaenupooled eraldada.

ÜRO riigid kiitsid ränderaamistiku (Global Compact for Migration) heaks juulis 18 kuud kestnud läbirääkimiste järel. Raamistik kiidetakse ametlikult heaks 10.-11. detsembril Marokos Marrakechis peetaval kohtumisel.

Mullu detsembris kõnelustelt lahkunud USA väljendas reedel muret, et raamistiku toetajad kasutavad seda edaspidi heakskiidetud praktikate edasiarendamiseks ja "pehme õiguse" loomiseks rände vallas.

Washington esitas vastuväited mitmele raamistiku sättele, muuhulgas klauslile, milles kuulutatakse, et migrantide kinnipidamine peaks olema "viimane abinõu", öeldes, et see on vastuolus USA seadusega.

Ühendriigid on mures ka asjaolu pärast, et raamistik "alahindab immigratsiooni kulusid sihtriikidele" näiteks "tööhõivevõimaluste kadumise" näol piiratud oskustega tööliste jaoks ning "avalikele teenustele asetatava koormuse" kujul.

Ungari lahkus kõnelustelt raamistiku üle eelmisel aastal ja sestsaadik on selle heakskiitmisest loobunud või selle suhtes tugevaid reservatsioone esitanud Austraalia, Iisrael, Poola, Slovakkia, Tšehhi, Austria, Šveits, Bulgaaria, Belgia, Läti, Itaalia ja Dominikaani Vabariik.

Marrakechi kohtumiselt saadetakse dokument ÜRO Peaassambleele 19. detsembri istungil heakskiitmiseks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: