X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Flaami rahvuslased lahkuvad rändetüli tõttu Belgia valitsusest

{{1544364360000 | amCalendar}}
Foto: Nils Vancraeynest/Belga/ZUMA Press/Scanpix

Belgia flaami rahvuslaste erakond N-VA lahkub peaminister Charles Micheli võimuliidust riigi otsuse tõttu liituda ÜRO ränderaamistikuga, ütles siseminister ja N-VA liige Jan Jambon pühapäeval.

"Asi on selge," kinnitas Jambon pühapäeval pärast mitu tundi kestnud ebakindlat olukorda rahvusringhäälingule RTBF seda, et tema ja teised N-VA ministrid lahkuvad valitsusest.

Lahkumisotsus sündis pärast laupäevaõhtust valitsuse kriisiistungit.

Flaami rahvuslaste lahkumisega jääb Michel mais peetavate korraliste valimisteni juhtima vähemusvalitsust.

Belgia kuningas Philippe rahuldas pühapäeval kohtumisel Micheliga kuningapalees N-VA ministrite lahkumisavaldused ja peaminister esitas kuningale uue sise-, rahandus-, kaitse- ja rändeministri kandidaadid.

"Ma kahetsen, et me oleme selleni jõudnud," ütles Michel telekanalile RTL-TV1, nimetades oma koalitsioonivalitsust vastutustundlikuks ja kutsudes "dialoogile parlamendiga".

Michel juhib liberaalset valloonide erakonda Reformiliikumine (MR) ning valitsusse kuuluvad selle ja N-VA kõrval veel kaks flaamide erakonda.

Neli aastat võimul olnud koalitsioonis on ikka ja jälle pingeid tekitanud N-VA rändevastased seisukohad.

Tervishoiuminister Maggie De Block, kes võtab N-VA Theo Franckenilt üle ka rändeministri portfelli, lubas, et hakkab ellu viima "uut ranget, kuid õiglast" migratsioonipoliitikat.

"Ma võtan üle kriisis ametkonna juhtimise. Valitseb kaos," lausus de Block avalduses.

Flaami rahvuslaste liider Bart De Wever esitas laupäeva õhtul Michelile ultimaatumi, öeldes, et N-VA lahkub võimuliidust, kui peaminister lendab Marokosse Marrakechi ÜRO ränderaamistiku heaks kiitma.

Peaminister jäi endale kindlaks, öeldes, et esindab Belgiat Marrakechis "vastutustundliku koalitsiooni juhina".

Kolmapäeval võitis Michel parlamendi toetuse ÜRO ränderaamistikule ning teatas, et kiidab  dokumendi järgmisel nädalal Marokos Marrakechis peetaval tippkohtumisel heaks Belgia parlamendi, mitte aga oma lõhestunud valitsuse nimel.

Raamistiku vastu hääletasid N-VA ja marurahvuslik flaami erakond Vlaams Belang.

Belgia valitsuserakonnad olid algselt raamistiku poolt, kuid N-VA muutis oktoobri lõpus meelt. Avalikkuse ette jõudsid erimeelsused teisipäeval, kui Michel teatas, et saadab valitsuses valitsevate vastuolude tõttu ränderaamistiku heakskiitmiseks parlamendi ette.

ÜRO riigid kiitsid ränderaamistiku (Global Compact for Migration) heaks juulis 18 kuud kestnud läbirääkimiste järel. Raamistik kiidetakse ametlikult heaks 10.-11. detsembril Marokos Marrakechis peetaval kohtumisel.

Raamistik sisaldab 23 eesmärki seaduslike rändevõimaluste loomiseks ning migreeruvate inimhulkadega paremaks toimetulekuks olukorras, kus maailmas on liikvel umbes 250 miljonit inimest ehk kolm protsenti maakera rahvastikust.

USA otsustas mullu detsembris lahkuda raamistiku üle peetavalt kõnelustelt ning läbirääkimiste lõpuleviimise järel on selle tagasilükkamisest teiste seas teatanud Ungari, Austria, Poola, Bulgaaria, Slovakkia ja Austraalia.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: