FT: üha rohkem lääneriike on ränderaamistikust loobumas

Ajaleht Financial Times kirjutab, et ühe rohkem EL-i liikmesriike ja teisi lääneriike on loobumas ÜRO ränderaamistikust ning see on märk, kuidas tõusev rahvuslus on takistamas rahvusvahelisi pingutusi migratsiooniga toime tulla.

Vähemalt tosin lääneriiki on praeguseks ÜRO ränderaamistiku toetamisest loobunud või kaaluvad seda ning see näitab ka, kuidas nii Euroopa kui ka USA on liikumas rangema piirikontrolli suunas, kirjutab leht.

Ränderaamistikku puudutavad vaidlused on lõhestanud juba valitsusi ning on saanud nurgakiviks laiematele hirmudele, mis puudutavad ülemaailmse koostöö vähenemist.

Eelmise nädala neljapäeval teatas oma tagasiastumisest Slovakkia välisminister Miroslav Lajcak, kes oli ÜRO peaassamblee spiikriks ajal, kui ränderaamistik seal heaks kiideti. Tagasiastumise põhjuseks oli asjaolu, et Slovakkia parlament ja peaminister Peter Pellegrini lükkasid ränderaamistiku tagasi.

Hiljutine areng Euroopas on tähelepanuväärne ka seetõttu, et veel natuke aega tagasi oli ÜRO ränderaamistiku ainsaks otsesõnu tagasilükkajaks migratsioonivastasusega tähelepanu pälvinud Viktor Orbani Ungari.

Kuigi ränderaamistik pole ise siduv, peavad selle kriitikud dokumenti nn Trooja hobuseks, mis võiks kaasa tuua riiklike seaduste muutmise.

Praegune Euroopa Liidu eesistujariik Austria on ränderaamistikku süüdistanud selles, et seal aetakse segi varjupaigataotlejad, kellel on põhjendatud soov kaitset saada, ning nn majandusmigrandid, kelle huviks on paremat tööd saada.

Ränderaamistikule anti kõigi ÜRO liikmete, välja arvatud Donald Trumpi juhitud USA poolt, esialgne heakskiit käesoleva aasta juulis.

Pärast seda on selle tagasi lükanud Austraalia, Iisrael, Poola, Bulgaaria, Ungari, Tšehhi Vabariik, Austria ja Slovakkia.

Vaidlusi on see tekitanud Eestis, Hollandis, Belgias ja Horvaatias ning konservatiivsed, rahvuslikud või paremäärmuslikud parteid on selle hukka mõistnud näiteks Saksamaal, Prantsusmaal, Itaalias ja Taanis.

Täpsem ülevaade kõikide Euroopa Liidu riikide kohta pole hetkel veel kindel, sest mõnes riigis pole ränderaamistikust olulist siseriiklikku teemat tõstatunud, teistes riikides on heakskiidu protseduur veel pooleli.

Valitsustevaheline konverents, kus ÜRO ränderaamistik (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration) peaks heakskiidu saama, toimub 10. ja 11. detsembril Marrakechi linnas Marokos.

Detsembris peaksid Euroopa Liidu riigijuhid hakkama arutama ka ühise varjupaigasüsteemi üle, kuid suuri kompromisse selles vallas hetkel ei paista. Osa EL-i diplomaate soovib seetõttu varjupaigateema osadeks jagada nii, et valitsusjuhid saaksid detsembris kokku leppida mõnedes vähem vaidlusi põhjustavates küsimustes.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: