Kaja Kallas: selle valitsuse vead parandame järgmise eelarvega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaja Kallas.
Kaja Kallas. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Opositsioonilise Reformierakonna poliitikud on ettevaatlikud jagama lubadusi, et kui nemad võtaksid pärast kevadisi parlamendivalimisi uues valitsuses võimu, siis kas see tähendaks ka praeguse koalitsiooni tehtud riigieelarve nö lahtivõtmist ja ümber tegemist.

"Aktsiiside [langetamise] küsimust oleme küll arutanud, aga ei usu, et hakkaksime riigieelarvet lahti võtma, sest peagi pärast valimisi tuleb juba tegeleda 2020. aasta eelarve koostamisega," selgitab Reformierakonna esimees Kaja Kallas. "Selle valitsuse vigu saabki parandada järgmise eelarvega."

Reformierakondlane Maris Lauri, rahandusminister aastatel 2014-2015, ütleb, et tema isiklikult tunneks küll vajadust juba järgmise aasta riigieelarves "mõned asjad tagasi pöörata": "Näiteks "katuserahad", mida [nüüdne] valitsus on jaganud neilegi, kes seda ei vaja ja organisatsioonidele, mida pole veel olemaski."

Ta nimetab tänavust "katuserahade" jagamist jaburaks ja iseloomustab seda lausega: "All-linna mentaliteet jõudis Toompeale."

Reformierakonna rahanduspoliitika üks eeskõnelejaid Aivar Sõerd oli rahandusminister aastatel 2005-2007, toona rahvaliitlasena. Tema on radikaalsem ja peab küll võimalikuks, et kui Reformierakond tuleks järgmisel kevadel tagasi võimu juurde, peaks ka riigieelarvet ümber tegema.

"Maailmamajandus näitab ohumärke, majanduskasv võib aeglustuda ja head ajad lähevad kitsamateks," vaatab Sõerd tulevikku. "2005-20017 olid head ajad ja me kogusime siis reserve, praegu on jälle head ajad, aga reserve ei koguta, vaid neid hoopis kulutatakse."

Teda paneb muretsema Euroopa Komisjoni hinnang, et Eesti eelarvedefitsiit on 0,7 protsenti ja valitsussektori kulude kasv 4,1 protsenti, ilma Euroopa Liidu rahata.

"Sellise kulude tempo juures ei saa Eesti hakkama. Me ei peaks rääkima [eelarve] üksikutest artiklitest, sest küsimus on suhtumises – vaja on eelarvepoliitika muutust. Praeguse valitsuse moodi jätkates ei saa minna vastu kitsamatele aegadele," ütleb Sõerd.

Siiski, nii lahja kui ka kange alkoholi aktsiisimäärade langetamist peab ta möödapääsmatuks, et vähemalt peatada Soome turistide langus ja lõpetada alkosõidud Lätti.

Aga kütuseaktsiisi kärpimine? "See on arutelu koht," jääb Sõerd ebamääraseks. Nagu on ta põiklev ka siis, kui selgitab, kas Reformierakonna pakutud eelarvemuudatus transporditoetuste vähendamise kohta kärbiks Jüri Ratase valitsuse kehtestatud tasuta maakondlikku ühistransporti.

Seda, et järgmisel aastal oleks võimalik riigieelarvest välja visata "katuserahad", Sõerd ei usu, sest ennustab, et neist suure osa kasutamiseks on peagi lepingud tehtud.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: