ERR Brüsselis | Ratas: leppeta Brexitit ei taha keegi

Euroopa Liidu riigijuhid kordasid ülemkogul üle, et Suurbritannia lahkumislepingut ja niinimetatud Iiri piiri varulahendust üle arutama ei hakata. Eesti peaministrir Jüri Ratase kinnitusel ei soovi keegi, et Brexit toimuks leppeta.

Suurbritannia peaministri Theresa May katsed saavutada Briti parlamendile ebamugava Iiri piiri varulahendusele juriidiliste lisatingimuste seadmine jooksid liiva. Ülemkogu kinnitas vaid oma head tahet vältida selle lahenduse juurde jäämist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kui varulahendust siiski tuleb kasutada, kohaldatakse seda ajutiselt, välja arvatud juhul, kui ja kuni see asendatakse järgneva lepinguga, millega tagatakse range piirikontrolli vältimine," rääkis Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.

"Rääkides tulevikusuhtest, siis meie Briti sõbrad peavad ütlema, mida nad tahavad, selle asemel, et meilt küsida, mida meie tahame. Järgnevate nädalate jooksul ootame me, et meie Briti sõbrad annaksid teada oma ootustest meile, sest see debatt on kohati kujunenud uduseks ja ebatäpseks ning ma sooviksin selgust," ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.

Junckeril tuli oma öisel pressikonverentsil öeldud sõnu peaminister Mayle hommikusel kohtumisel selgitada.

May ei jäta jonni ja usub, et Iiri piiri varulahenduse küsimuses on siiski võimalik täiendavaid tagatisi saada.

"Minu arutelud kolleegidega täna näitasid, et edasised selgitused tulenevalt ülemkogu järeldustest on võimalikud. Tööd tuleb edasi teha ja me jätkame lähipäevil läbirääkimisi küsimuses, kuidas saavutada järgnevad tagatised, mida Suurbritannia parlament vajab selleks, et lahkumislepe heaks kiita," rääkis May.

Peaminister Jüri Ratas kinnitas, et keegi ei taha lepinguta Brexitit.

"Emotsionaalselt, kui sa kurba asja kogu aeg arutad, siis ega tuju rõõmsamaks ei lähe. Ja ega Brexiti puhul kellelgi suurt rõõmu näos ei ole. /.../ See on hea, et seda piiri ei ole ületatud, et keegi hakkaks ütlema, et teeme selle Brexiti ilma lepinguta. Kõik tahavad tegelikult, et see lahkumine toimuks lepinguga," ütles Ratas.

Kui pikka aega räägiti, et aastavahetuseks peab Brexiti küsimuses selgus valitsema, siis nüüd on jõulud käes ja Suurbritannia lahkumiseni on jäänud kolm kuud, selgust ei ole aga endiselt. Euroopa Liit jääb ootama Suurbritannia otsuseid.

Epp Ehand: May hinnangul on täiendavad läbirääkimised võimalikud

ERR-i Brüsseli korrespondent Epp Ehand rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et kuigi EL-i riigijuhid kinnitasid, et ei soovi läbirääkimisi uuesti avada, siis May hinnangul on need veel võimalikud.

"Võib öelda, et Theresa May läheb siit lihtsalt heade sõnadega koju. Samas on ta väga järjekindel ja tänasel pressikonverentsil väitis, et tal on jäänud hommikuste kohtumiste järel siiski tunne, et täiendavad läbirääkimised on võimalikud, mida ta kavatseb ka teha," ütles Ehand.

Ajakirjanik tõdes, et riigijuhid on muutumas kannatamatuks ning ootavad Suurbritannialt konkreetset otsust leppe osas.

"Kui neid kahte päeva siin kokku võtta, siis võib-olla on jäänud selline tunne, et riigijuhtidel on hakanud natuke tüdimust, väsimust ja kannatamatust välja paistma. Soovitakse, et brittidelt see otsus juba lõpuks tuleks, läbirääkimisruumi eriti ei ole. Samas tõepoolest, keegi ei taha ka, et see lõppeks leppeta Brexitiga," rääkis Ehand.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: