Euroopa Komisjon tõhustab ettevalmistusi leppeta Brexitiks

{{1544755260000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

Euroopa Komisjon tõhustab ettevalmistusi nõndanimetatud leppeta Brexitiks, kinnitas president Jean-Claude Juncker.

Junckeri sõnul avaldatakse 19. detsembril kogu informatsioon, mis on kasulik valmistumiseks Suurbritannia leppeta lahkumise puhul.

"Suurbritannia peab endiselt ütlema, mida nad tahavad selle asemel, et küsida, mida meie tahame," märkis Juncker.

Briti parlament hääletab peaminister Theresa May Brexiti-leppe üle jaanuaris, selgus alamkoja spiikri Andrea Leadsomi neljapäeval avaldatud graafikust. Järgmisel nädalal tulevad parlamendis arutusele mitmed teised seaduseelnõud ja seejärel läheb parlament kuni 7. jaanuarini puhkusele.

May lubas Brexiti-leppe üle hääletuse korraldada 21. jaanuaril.

Esmaspäeval annab May saadikutele ülevaate kohtumisest Euroopa Liidu liidritega, kus ta proovib saada lahkumisleppe osas järeleandmisi.

EL-i liidrid lükkasid May ettepanekud tagasi

Euroopa Liidu liidrid lükkasid neljapäeva õhtul tippkohtumisel tagasi Briti peaministri Theresa May ettepanekud seoses Brexiti leppega, kuid kinnitasid talle vastu tulles leppes sisalduva Iiri tagavaralahenduse "ajutist" iseloomu. 

May püüdis veenda oma kolleege andma Briti valitsusele täiendavaid tagatisi lahkumisleppe Põhja-Iirimaad puudutava osa kohta, et veenda mässulisi erakonnakaaslasi Briti võimuparteis lepet toetama.

EL-i 27 liikmesriiki kinnitasid neljapäeva hilisõhtul ootuspäraselt veelkord, et ei kavatse lahkumislepet avada, kuid andsid suulisi tagatisi seoses Iiri piiri küsimusega. 

Tippkohtumise avalduses teatati, et tagavaraplaan "rakendub ajutiselt" ja EL-i liikmed töötavad selle nimel, et sõlmida "võimalikult kiiresti" uus kaubandusleping Suurbritanniaga. 

See jääb kaugele õiguslikult siduvast lubadusest, mida on nõudnud May mässulised parteikaaslased ja tema valitsust alamkojas toetav Põhja-Iiri unionistide partei. 

Iiri tagavaraplaani küsimus on Suurbritannias poliitiliselt väga tundlik. Briti valitsuse ametlikus õigusnõuandes hoiatatakse, et riik võib jääda 2020. aasta lõpuni plaanitava üleminekuperioodi järel tähtajatult tolliliitu EL-iga, sest London ei saa praeguse leppe alusel ühepoolset õigust sealt lahkuda.

London on seisukohal, et piirikontrolli taastamise vältimiseks Iiri saarel oleks vaja uut kaubanduslepet Brüsseliga, kuid aktsepteerib vajadust tagavaralahenduse järele seniks, kuni pooled Brexiti järel kaubanduslepingu sõlmivad.

Tagavaralahendus on mõeldud rakenduma juhul, kui Suurbritannia ja EL ei jõua üleminekuperioodi lõpuks Iiri saarel piiri tekkimist välistavas kaubanduslepingus kokkuleppele. 

May tegi ülemkogul ettepaneku panna paika orienteeruv kuupäev, milleks pooled peaksid jõudma kokkuleppele kaubanduslepingus juhul, kui seda ei saavutata 2019. aasta 29. märtsist 2020. aasta lõpuni plaanitava üleminekuperioodi vältel. 

EL-i liidrid ajapiiranguga ei nõustunud. 

May ütles EL-i liidritele, et nad peavad aitama tal "muuta arusaama, et tagavaraplaan võib olla lõks, millest Ühendkuningriik ei saa põgeneda". 

"Kuni me seda ei tee, on meie lepe ohus," sõnas peaminister. "Õigete tagatistega võib see lepe läbi minna. Tõepoolest, see on ainus lepe, mis on suuteline minu parlamendis läbi minema." 

May on lubanud korraldada Briti alamkojas Brexiti leppe üle hääletuse enne 21. jaanuari ning Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri sõnul peab Briti peaminister esitama lähinädalatel konkreetsed ettepanekud, kui ta tahab EL-ilt enne seda täiendavat abi. 

Juncker tunnustas Briti peaministrit öeldes, et Theresa May on pidanud Brexiti leppe "toetuseks vaprat võitlust, kuid kahjuks ei näe me tulemusi". 

"Suurbritannia peab endiselt ütlema, mida nad tahavad selle asemel, et küsida, mida meie tahame," märkis Juncker.

Luksemburgi ekspeaminister tegi Mayle siiski ühe järeleandmise, lubades, et kõnelused EL-i ja Suurbritannia tulevaste kaubandussuhete üle algavad niipea, kui Euroopa Parlament ja Briti parlament on Brexiti leppe heaks kiitnud. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: