"Välisilm" tegi vahekokkuvõtte Brexiti hetkeseisust

Saade "Välisilm" tegi esmaspäeval vahekokkuvõtte Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise protsessi ehk Brexiti hetkeolukorrast.

Ajakirjanik Johannes Tralla käis Londonis inimeste meelsust uurimas. Teiste seas rääkisid Trallaga politoloogiaprofessor Tim Bale, võrdleva poliitika professor Meg Russell ja ajakirjanik Edward Lucas.

"Välisilma" stuudios oli aga külaliseks Brexiti temaatikat uurinud poliitilise kommunikatsiooni teadur Sten Hansson Tartu Ülikoolist.

Hansson rääkis saates, et väga palju positiivseid argumente Brexitiks ei ole Briti valitsuselt kõlanud. Samas tunnistas teadur, et see ongi peaminister Theresa May jaoks ilmselt raske, kuna ta ise tegi enne rahvahääletust kampaaniat Euroopa Liitu jäämise poolt.

"Seal on selline vastuolu, et seal võib näha sellist ebasiirust ja võib-olla silmakirjalikkust. See on üks osa sellest peaminister May taustast, mis tegelikult teeb tema töö ja rolli päris raskeks," ütles teadur.

Hanssoni hinnangul tegeleb May ja tema valitsus selle asemel, et inimestele Brexiti positiivseid külgi selgitada, pigem sellega, et võimule jääda.

"Briti valitsuse liikmed, sealhulgas peaminister oma retoorikas tegelevad rohkem püüdega jääda võimule ehk oma naha hoidmisega. Nii et tõesti, sellised retoorilised liigutused, mida nad teevad ehk rõhutades ühtsust, isegi kui seda päriselt ei ole, rõhutades helget tulevikku, isegi kui selle osas kindlust ei ole, ja vältides viiteid võimalikele vastuoludele nii erakonna sees kui ka varasemalt referendumieelse kampaania käigus räägitule, siis nad pigem, jah, võiks öelda, on jäänud sellisele kordusrežiimile oma väljendites," selgitas ta.

Hanssoni sõnul on nii konservatiivide kui ka opositsiooniliste leiboristide sees väga suured lõhed Brexiti küsimuses. Kui kummaski erakonnas tekiks selge Brexiti toetajate ülekaal, siis võib olukord muutuda. "Kuni seda ei ole, siis olemegi mõneti sellise lõhkise küna ees," lisas ta.

Seda, kas Briti valitsus võib Brexiti üldse ära jätta, ei julge Hanssoni sõnul keegi ennustada.

"Olles näinud kohati igal nädalal, mõnikord iga päev, mõnikord ka mõne tunni tagant muutuvat olukorda, siis seda on väga raske öelda. Aga mis paistab välja, on see, et sellest Brexiti juhtumist tuleb paljudel teistel riikidel ja teadlastel päris palju õppimist," ütles teadur.

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: