May umbusaldamine kukkus läbi

{{1544601540000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Briti Konservatiivse Partei liikmete algatatud umbusaldamine peaminister Theresa May kui erakonnajuhi vastu kukkus kolmapäeva õhtul läbi.

May jätkamist partei liidrina toetas 200 alamkoja Konservatiivse Partei rahvasaadikut ning tema vastu hääletas 117 liiget, vahendas BBC.

Brexitit aktiivselt toetavad rahvasaadikud Konservatiivsest Parteist ehk nn brexiteerid said kokku vajaliku arvu allkirju, et Briti peaministrile Theresa Mayle kui erakonna juhile umbusaldust avaldada.

Erakonna juhi umbusaldamiseks oli vaja, et vähemalt 48 konservatiivi kirjutaks Konservatiivse Partei nn 1922 komitee esimehele Graham Bradyle kirja sooviga May välja vahetada. Brady kinnitas kolmapäeva hommikul, et vajalik arv toetajaid parteijuhi umbusaldamiseks on koos, vahendasid BBC ja Reuters.

Konservatiivse Partei rahvasaadikud hääletasid oma esimehe küsimuse üle kolmapäeva õhtul Eesti aja järgi umbes kella 20 paiku.

May umbusaldamiseks parteijuhina oli vaja, et 315-st konservatiivist rahvasaadikust hääletaks tema vastu 158. Kui May oleks parteijuhina välja vahetatud, siis oleks saanud tema erakond ka uue peaministri välja pakkuda.

Kuna aga May võitis hääletuse, ei saa talle sarnast väljakutset aasta aega uuesti korraldada.

Konservatiivne Partei on tugevalt lõhenenud ning brexiteeride poolt välja pakutud peaministrikandidaadiga ei oleks pruukinud leppida mõõdukamad erakonnaliikmed, kelle seas on endiselt ka neid, kes toetavad uut referendumit ja lausa Euroopa Liidu liikmeks jäämist.

BBC on täiendas kolmapäeva jooksul nimekirja neist konservatiividest, kes May väljavahetamist soovisid.

See kõik ei puuduta otseselt peaministri umbusaldamist alamkojas, sest kui näiteks Jeremy Corbyni leiboristid peaksid praegu May kui valitsusjuhi umbusaldamise algatama, siis ilmselt hääletaksid selle algatuse vastu kõik konservatiivid ning ka valitsust toetavad Põhja-Iirimaa lojalistid, sest valitsuse umbusaldamine ja järjekordsed erakorralised valimised pole praegusi erakondade toetusnumbreid vaadates kuidagi Konservatiivse partei huvides. Kolmapäeval teatasidki leiboristid, et neil on kavas valitsust umbusaldada siis, kui on tekkinud võimalus, et seda võiks ka edu saata.

Samas, kui selline peaministri umbusaldamine läbi läheks, tuleks uus valitsus kokku saada 14 päeva jooksul või vastasel juhul peab kuninganna Elizabeth II parlamendi laiali saatma ning siis on teemaks juba järjekordsed erakorralised parlamendivalimised.

May teatas parteile plaanist lahkuda ametist enne 2022. aasta valimisi

Briti peaminister Theresa May ütles kolmapäeval enne hääletust oma Konservatiivse partei parlamendisaadikutele, et ta kavatseb lahkuda ametist enne 2022. aasta valimisi.

"Ta ütles, et ei kavatse juhtida 2022. aasta valimisi," ütles parlamendisaadik Alec Shelbrooke pärast kinnist kohtumist ajakirjanikele.

ERR Londonis: küsimus on selles, kui suure häälteenamusega May usaldushääletuse läbib

Londonis viibiv ERR-i ajakirjanik Johannes Tralla rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et kolmapäeva jooksul esines üle 170 konservatiivist parlamendisaadiku Mayd toetava avaldusega.

"Üha suurem osa vaatlejatest leiab, et küsimus ei ole selles, kas peaminister May täna usalduhääletuse võidab, vaid pigem selles, kui suure häälteenamusega. Kui see ülekaal oleks väga napp, lööks see niigi armistatud peaministrile järjekordse haava ja muudaks tema üsna vastuolulise Brexiti-leppe läbisurumise parlamendis veel keerulisemaks kui see praegu on," rääkis Tralla.

Tralla andmetel suutis May kolmapäeva õhtul parlamendifraktsiooni kohtumisel nii mõnegi kõhkleja veenda teda toetama.

Samuti arvas Tralla, et May lubadus, et ta lahkub enne 2022. aasta valimisi ametist, võib olla üks argument, millega senised vastased asusid Mayd toetama.

May: ma olen valmis töö lõpule viima

Peaminister May ütles varem Downing Street 10 ees tehtud pöördumises, et tal on kavas väljakutse vastu võtta "kõigega, mis tal on". Samuti kinnitas ta, et jätab umbusaldushääletuse tõttu ära kolmapäevaks kavandatud visiidi Dublinisse.

May nentis, et riigi juhtkonna vahetumine seaks ohtu Suurbritannia tuleviku ning läbirääkimised Brexiti teemal. Ta märkis, et ainus, kellele selline parteisisene lõhestumine kasuks tuleb, on leiboristide liider Jeremy Corbyn.

Konservatiivse Partei juht rõhutas, et tegutsenud nii riiklikes huvides kui ka oma erakonna hüvanguks ning praegusel hetkel on realistlik lahkumislepe käeulatuses.

May väitis, et rahvas soovib, et valitsus Brexitiga edasi liiguks ning valitsusel tuleb referendumist tulenevad eesmärgid saavutada.

Peaminister kinnitas, et on valmis alustatud töö lõpuni tegema.

Justiitsminister: kui May kaotab, siis 29. märtsil me EL-ist ilmselt ei lahku

Briti justiitsminister David Gauke teatas kolmapäeval, et juhul, kui May kolmapäevase hääletuse kaotab, kavatseb Ühendkuningriik Euroopa Liidust lahkumiseks mõeldud aega pikendada.

"Mõeldes ükskõik millise asjaajamise peale Euroopa Liiduga, siis ma arvan, et on vältimatu, et kui ta peaks hääletuse täna kaotama, tuleb artiklis 50 ette nähtud pikendamist kasutada," selgitas Gauke BBC raadiointervjuus.

"Ma ei arva, et me lahkuksime siis 29. märtsil," lisas justiitsminister.

DUP: koostöölepe on sõlmitud Konservatiivse Parteiga, mitte praeguse peaministriga

Põhja-Iiri Demokraatliku Unionistide Partei (DUP) rahvasaadik Sammy Wilson selgitas, et tema erakonna lepe alamkojas valitsust toetada on sõlmitud Konservatiivse Parteiga, mitte Theresa Mayga.

Tema sõnul on seega Konservatiivse Partei enda otsustada, kes on nende liider ja sellest tulenevalt ka peaminister.

Küll aga rõhutas Wilson, et senine Brexiti-poliitika peab muutuma.

May jätkamisele on toetust avaldanud vähemalt 150 konservatiivi

Seni on avalikuks saanud - nii ametlike avalduste kui sotsiaalmeedia postituste alusel - vähemalt 150 Konservatiivse Partei liiget, kes on kinnitanud, et neil on kavas õhtusel hääletusel Mayd toetada, vahendas Reuters.

Nii nagu May vastastel on ka parteijuhil endal vaja lihthäälteenamust. Ehk 315 konservatiivist rahvasaadiku seas tuleb koguda vähemalt 158 toetajat.

Kihlveokontorid ja ka palju poliitikaanalüütikud pakuvad, et May pigem võidab umbusaldushääletuse.

May kõneisik aga rõhutas meedias, et praegusel umbusaldushääletusel ei ole küsimuseks see, kes juhib konservatiive järgmistel valimistel. Korralised valimised toimuvad Ühendkuningriigis 2022. aasta mais.

May oli teisipäeval ringreisil Euroopa Liidus

Teisipäeval kohtus May Hollandis sealse peaministri Mark Ruttega, Saksamaal liidukantsler Angela Merkeliga ja Brüsselis Euroopa Liidu juhtidega. Kolmapäeval on tal Dublinis kavas kohtumine Iiri Vabariigi peaministri Leo Varadkariga. Nii Rutte, Merkel kui ka EL-i juhid andsid selgelt mõista, et neil ei ole kavas Mayga sõlmitud lahkumisleppe kava uuesti läbi rääkima hakata, sest see olevat parim ja ainuvõimalik lepe praeguses olukorras. Varadkar tuletas omakorda meelde, et Suurbritannial on endiselt igati seaduslik võimalus Brexit peatada või seda edasi lükata.

May esines esmaspäeval parlamendis, kus teatas, et lükkab hääletuse Euroopa Liiduga saavutatud leppe üle edasi.

"Kui me läheksime edasi ja korraldaksime homme hääletuse, lükataks lepe märkimisväärsete häältega tagasi," ütles May pöördumises. "Seetõttu me lükkame homseks kavandatud hääletuse edasi ja ei lähe praegu edasi parlamendi lõhestamisega," lisas ta.

Rahvusvahelises meedias aga pälvis teisipäeval palju tähelepanu video sellest, kuidas May Saksamaa liidukantsleri Merkeliga kohtuma saabudes oma autost ukse lukustumise tõttu välja ei pääsenud. Paljude kommentaatorite meelest iseloomustas see hetk vägagi peaminister May väljapääsmatut olukorda.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: