May kutsus Briti parlamenti üles mitte toetama teist Brexiti referendumit

{{1545014820000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Briti peaminister Theresa May ärgitas esmaspäeval parlamendisaadikuid mitte toetama teist referendumit Euroopa Liidust lahkumise üle, ja lubas panna lahkumisleppe alamkojas hääletusele 14. jaanuariga algaval nädalal.

May kutsus parlamendis eelmise nädala EL-i tippkohtumise tulemustest ülevaadet andes saadikuid "mitte petma Briti rahva usaldust püüetega korraldada teine referendum". 

"Teine referendum tekitaks korvamatut kahju meie poliitika aususele. Sellega ütleksime miljonitele demokraatiat usaldanud inimestele, et meie demokraatia ei anna tulemusi," lausus peaminister ja lisas, et "see ei viiks meid kuidagi edasi". 

Olukorras, kus May valitsuse ja EL-i vahel saavutatud kokkuleppele on vastuseis kõigis alamkoja leerides, on Suurbritannias hoogustunud üleskutseid teise referendumi korraldamiseks.

Peaminister on teise referendumi korduvalt välistanud sõnumiga, et rahva 2016. aasta juunis langetatud otsus EL-ist lahkuda on selge.

"Ma tean, et see ei ole kõigi jaoks parim lepe," sõnas May. "See on kompromiss, aga kui me hakkame pidama täiuslikku hea vaenlaseks, riskime EL-ist leppeta lahkumisega." 

May püüab saada EL-ilt täiendavaid tagatisi Iiri tagavaraplaani "ajutise" iseloomu kohta, mida EL-i liidrid läinudnädalasel ülemkogul kinnitasid. 

Eelmisel nädalal lükkas peaminister edasi kavandatud parlamendihääletuse Brexiti leppe üle ja lubas, et alamkoda saab selle üle hääletada enne 21. jaanuari. 

Esmaspäeval ütles May, et hääletus tuleb 14. jaanuariga algaval nädalal. "Me peame jääma truuks oma kohusele viia töö lõpuni," sõnas peaminister. 

Opositsiooniline Tööpartei ja paljud May enda Konservatiivse Partei saadikud süüdistavad peaministrit hääletuse edasilükkamisega sihilikus ajaraiskamises. 

Opositsioonijuht Jeremy Corbyni sõnul "on peaminister küüniliselt aja ära kulutanud, püüdes manööverdada parlamenti olukorda, kus see peab valima kahe vastuvõetamatu tulemuse vahel: tema kokkulepe või leppeta väljumine". 

May on öelnud, et tema valitsus peab pärast eelmise nädala Euroopa Ülemkogu EL-iga lisakõnelusi, kuid Euroopa Komisjoni pressiesindaja Margaritis Schinas lausus esmaspäeval, et "uusi kohtumisi Ühendkuningriigiga ei kavandata". 

Euroopa Komisjon ja Briti valitsus on teatanud, et mõlemad on hoogustanud ettevalmistusi leppeta Brexitiks, kui lahkumislepe Briti parlamendi heakskiitu ei pälvi.

Vaidlus Briti alamkojas 17. detsembril:

Corbyn esitas taotluse umbusaldushääletuseks May vastu

Briti opositsioonilise Tööpartei liider Jeremy Corbyn esitas esmaspäeval taotluse mittesiduva umbusaldushääletuse korraldamiseks peaminister Theresa May vastu, kui valitsusjuht teatas, et Euroopa Liidust lahkumise lepe pannakse hääletusele alles uuel aastal, 14. jaanuariga algaval nädalal.

"Sellel kojal ei ole usaldust peaministrisse tema suutmatuse tõttu võimaldada alamkojal korraldada sisukas hääletus," ütles Corbyn enne taotluse esitamist.

Corbyni sõnul oli see samm ainus mõeldav viis, tagamaks Brexiti-leppe hääletust veel sel nädalal.

Valitsus peab olema nõus mittesiduva hääletusega ning isegi siis, kui see on edukas, ei tähenda see automaatselt May kukutamist.

May võitis eelmisel nädala oma konservatiividest parlamendisaadikute usaldushääletuse, kuid selle tulemused näitasid, et kolmandik saadikutest on tema vastu.

Kui enamus alamkoja saadikutest toetab May umbusaldamist, nõrgendab see peaministri võimu veelgi ning võib kaasa tuua hääletuse kogu tema valitsuse üle.

May ja Blairi vahel puhkes varem terav mõttevahetus

Suurbritannia peaministri Theresa May sõnul põhjustaks uue Brexiti rahvahääletuse korraldamine riigile korvamatut kahju, selgus valitsusjuhi esmaspäevasest kõne katkenditest, mis avaldati juba ette. May hoiatab parlamendiliikmeid, et need ei toetaks uue rahvahääletuse ideed.

Peaministri hinnangul põhjustaks rahvahääletus poliitika usutavusele korvamatut ja tühistamatut kahju ning lõhestaks rahvast praegusest veelgi enam.

Teiste seas soovib uut rahvahääletust ekspeaminister Tony Blair.

May ja endise valitsusjuhi Blairi vahel puhkes pühapäeval erakordne avalik tüli Brexiti teemal.

Konservatiiv May süüdistas Tööpartei endist esimeest Blairi valijate solvamises ja püüetes õõnestada tema valitsust üleskutsetega teise referendumi korraldamiseks, et murda Briti lahkumislepet Euroopa Liidust ümbritsev patiseis.

"See, et Tony Blair läheb Brüsselisse ja püüab õõnestada teist referendumit propageerides meie läbirääkimisi, on solvang ametikohale, millel ta kunagi töötas, ja rahvale, keda ta teenis," teatas May laupäeva hilisõhtul avalduses.

"Me ei saa nii, nagu tema seda teeks, loobuda vastutusest selle otsuse ees. Parlamendil on demokraatlik kohus viia ellu see, mille poolt briti rahvas hääletas," lausus valitsusjuht.

Blair, kes juhtis aastatel 1997-2007 Suurbritannia leiboristlikku valitsust, süüdistas pühapäeval konservatiivist peaministrit "vastutustundetuses".

"Praegu on mõistlik lubada parlamendil hääletada iga ette pandud Brexiti vormi üle, mille seas on ka peaministri kokkulepe," lausus ekspeaminister avalduses.

Kui parlament ei suuda kokkuleppele jõuda, on Blairi sõnul loogiline "küsida uuesti rahva arvamust".

"Mis on vastutustundetu, on aga püüda töödelda teerulliga parlamendiliikmeid nõustuma kokkuleppega, mis on nende silmis siiralt halb, ja teha seda ähvardusega, et kui nad seda toetama ei asu, laseb valitsus riigil ilma leppeta välja kukkuda," ütles endine valitsusjuht.

Blair toetab Suurbritannia EL-i jäämist ja olukorras, kus May valitsuse ja EL-i vahel saavutatud kokkuleppele on vastuseis kõigis alamkoja leerides, on ta hoogustanud üleskutseid teise referendumi korraldamiseks.

Peaminister on teise referendumi korduvalt välistanud sõnumiga, et rahva 2016. aasta juunis langetatud otsus EL-ist lahkuda on selge.

May on lubanud korraldada Briti alamkojas Brexiti leppe üle hääletuse enne 21. jaanuari ning Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri sõnul peab Briti peaminister esitama lähinädalatel konkreetsed ettepanekud, kui ta tahab EL-ilt enne seda täiendavat abi.

Reedel ütles peaminister, et EL ja Suurbritannia peavad lähipäevil veel kõnelusi. May püüab saada EL-ilt täiendavaid tagatisi Iiri tagavaraplaani "ajutise" iseloomu kohta, mida EL-i liidrid selle nädala ülemkogul kinnitasid.

Euroopa Komisjon ja Briti valitsus on samas teatanud, et mõlemad on hoogustanud ettevalmistusi leppeta Brexitiks, kui lahkumislepe Briti parlamendi heakskiitu ei pälvi.

Briti välisminister Jeremy Hunt andis pühapäeval mõista, et Suurbritanniat ootab õitseng ka EL-ist leppeta lahkumise korral. Samuti ütles ta, et tahaks kunagi saada Briti peaministriks.

"Aga ma arvan, et esmalt peaksime end läbi vedama neist katsumusi täis paarist järgmisest kuust ja ma usun kirglikult, et Theresa May on selleks õige inimene," ütles Hunt ajalehele Sunday Telegraph.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: