RKAS: iga suurema remondiga ei peaks kaasnema kohustus kunsti tellida ({{commentsTotal}})

Nn protsendikunst Ugala teatri kõrval. Foto on illustreeriv.
Nn protsendikunst Ugala teatri kõrval. Foto on illustreeriv. Autor/allikas: Heigo Teder

Riigi kinnisvara aktsiaselts (RKAS) tegi kultuuriministeeriumile ettepaneku tõsta piirmäära, millest alates tekib kohustus tellida kunsti.

Ajale jalgu jäänud piirmäär toob RKAS-i teatel kaasa vajaduse tellida kunstiteoseid suuremate remonttööde puhul.

RKAS viis eelmisel aastal läbi ca 1200 remontööd ning suuremate hoonete katusevahetus või põrandavahetus nõuaks kunstikonkursi läbiviimist.

"Suuremahulised remonttööd võivad 5-7 aastase intervalliga korduda, mis seadusest lähtudes tähendaks näiteks Lennusadama vesilennukite angaaris iga 5 aasta tagant kunstikonkursside korraldamist," kirjutas RKAS-i kinnisvara arendusdirektor Mihkel Mäger ministeeriumile.

Tema ettepanek on suurendada kunstiteose tellimise kohustusega ehitustööde maksumuse piirmäära 1  050 000 euroni, mis on ehitustööde riigihanke seitsmekordne piirmäär.

Kunstiteoste tellimise seadus jõustus 2011. aastal ja sätestas ehitushangete piirmäära, millest alates on hankijal kohustus tellida kunstiteos.

Selleks piirmääraks oli ehitustööde riigihanke kolmekordne piirmäär. Jõustumise hetkel oli ehitustööde riigihanke piirmäär 250 000 eurot, seega oli vajalik tellida kunstiteoseid ehitustööde puhul maksumusega üle 750 000 euro.

2017. aasta septembris jõustus uus kunstiteoste tellimise seaduse versioon ning samal aastal muutus ka riigihangete seadus. Ehitustööde riigihanke piirmääraks sai 150 000 eurot. Seega oli hankija kohustatud tellima kunstiteose kui ehitustööde maksumus ületab 450 000 eurot.

RKASi hinnangul on piirmäär seaduste muutumise ning toimunud ehitushindade tõusuga jäänud põhjendamatult madalaks.

RKAS on seaduse kehtivuse perioodil korraldanud kõige rohkem kunsti tellimise konkursse Eestis ning alanenud piirmäär tõstis halduskoormuse ning konkursside korraldamise kulud ebamõistlikult kõrgeks.

Piirmäära mittetõstmine toob RKAS-i hinnangul kaasa hüppelise kunstikonkursside arvu kasvu, mis omakorda paneb suure surve erialaliitudele, kelle kohustus on määrata kunstikonkursi žürii töös osalejad.

Arvutuslikult tuleb tänase miinimum piirmäära korral hangitava kunsti maksumuseks 4500 eurot ehk üks protsent tööde mahust.

"Kõik eelnev tekitab olukordi, kus kunsti hankimine (žürii tasud, auhinnafond, hankeprojekti juhtimine ja muud kaudsed kulud) võib olla kulukam kui kunst ise," selgitas Mäger kirjas.

Toimetaja: Priit LutsHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: