Ryan: Trump ei allkirjasta ajutist eelarvekompromissi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1545336900000 | amCalendar}}
Donald Trump
Donald Trump Autor/allikas: BRENDAN SMIALOWSKI/AFP/Scanpix

USA president Donald Trump ei allkirjasta ajutist eelarvemeedet, mis hoiaks ära valitsusasutuste töö osalise seiskumise, sest see ei sisalda vahendeid piirimüüri ehitamiseks, ütles esindajatekoja spiiker Paul Ryan neljapäeval.

"President teavitas meid, et ta ei allkirjasta oma õigustatud murede tõttu piirijulgeoleku pärast eelnõud, mis jõudis eile õhtul senatist tema lauale," ütles vabariiklane Ryan pärast kohtumist presidendiga.

Ryani sõnul kavatseb esindajatekoja vabariiklaste juhtkond nüüd pidada aru koja vabariiklastest liikmetega. "Me tahame valitsust töös hoida, kuid samuti saavutada kokkuleppe, mis kaitseks piiri."

Senat kiitis föderaalvalitsust 8. veebruari lõpuni rahastava ajutise eelarvemeetme heaks kolmapäeva õhtul. Eelarvekompromissil on mõlema partei saadikute enamuse toetus.

President on nõudnud Mehhiko piirile müüri ehitamiseks viie miljardi dollari eraldamist järgmise aasta eelarvest.

Trumpi keeldumine suurendab tunduvalt valitsuse töö osalise seiskumise tõenäosust reede keskööl vastu laupäeva, kui lõpeb praeguse seisuga paljude võtmetähtsusega valitsusasutuste nagu sisejulgeolekuministeerium rahastamine. Paljud asutused nagu näiteks Pentagon ja veteranide teenistus on aasta lõpuni rahastatud ja jätkavad tavapärast tööd presidendi ja kongressi vaidlusest sõltumata.

Trump ja kongressi demokraatide liidrid on vaielnud ajutise eelarve üle juba mitu nädalat. Kongressi demokraatide juhid senaator Chuck Schumer ja esindajatekoja saadik Nancy Pelosi on teinud ettepaneku mitte eraldada üle 1,6 miljardi dollari, nagu näeb ette parteideülene senati eelnõu. Raha ei läheks müürile, vaid piirirajatiste tugevdamisele.

3. jaanuaril suure tõenäosusega Ryanilt esindajatekoja spiikri koha üle võttev Pelosi kordas neljapäeval, et demokraadid ei kavatse toetada Trumpi piirimüüri rahastavat eelarvemeedet.

"Mis puudutab müüri rahastamist, siis see on surnult sündinud mõte. Ma arvan, et nad teavad seda," sõnas esindajatekoja demokraatide liider.

Demokraadid saavutasid novembris peetud vahevalimistel kaheksa-aastase vaheaja järel taas kontrolli esindajatekoja üle. Uus esindajatekoja koosseis koguneb 3. jaanuaril.

Trumpi kannapööre järgneb viimastel päevadel tulnud signaalidele, mille kohaselt oli president demokraatidele järele andmas ja oma viie miljardi dollari nõudmisest loobumas.

"Nad on alles praegu hoomama hakkamas, et ma ei kavatse allkirjastada ühtegi nende seadust, muu hulgas taristu vallas, kui sellega ei kaasne täiuslikku piirijulgeolekut," säutsus Trump demokraatide kohta.

Trumpi meelemuutuse võis tingida kongressi vabariiklaste ülikonservatiivse tiiva seadusandjate kriitika riigipea aadressil. Mõned neist on kutsunud presidenti avalikult endale piirimüüri küsimuses kindlaks jääma.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: