"Välisilm" tegi vahekokkuvõtte USA valitsuse tööseisakust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: SIPA/Scanpix

USA-s üritab president Donald Trump jätkuvalt iga hinna eest ehitada müüri, mis peaks tõkestama sisserändajate tee üle lõunapiiri. Viimastel andmetel on ta otsustanud loobuda betoonmüürist terasmüüri kasuks. Kuna kongress talle, demokraatide vastuseisu tõttu, 5,5 miljardit dollarit ei anna, jätkub valitsussektori osaline tööseisak.

Valitsuse tööseisaku mõjusid on alati pea kõige rohkem näha pealinnas Washingtonis. Inimesi, kes otsustasid pärast pühasid tulla pealinna avastama, tervitavad muuseumite ustel hoopis sulgemisest teavitavad sildid, vahendas "Välisilm".

Probleeme on mujalgi. Paljudes USA lennujaamades on julgeolekutöötajad võtnud haiguslehe. Põhjus on lihtne: valitsuse tööseisaku ajal peaksid nad töötama ilma palgata.

Tööseisaku ajal pääsevad külastajad California Yosemite'i rahvusparki küll tasuta sisse, kuid enamik sealseid hooneid on suletud. Töötajate puudumise tõttu on rahvusparkides suur oht, et prügikastid hakkavad üle ajama. Paljudes teistes rahvusparkides on abikäe ulatanud vabatahtlikud.

Washingtonis on linnavalitsus otsustanud tööseisaku ajal oluliste monumentide juures puhtust hoida.

Kogu see sasipundar on tekkinud USA-Mehhiko piirimüüri tõttu. Selle ehitamine oli president Donald Trumpi üks peamisi kampaanialubadusi ja tundub, et ta kavatseb oma plaanist kümne küünega kinni hoida. Samas ei anna müürivaidluses sugugi järele ka demokraadid, kes said äsja enda kätte kongressi esindajatekoja.

Demokraatide viimane pakkumine president Trumpile oli, et kõigepealt võiksid nad valitsuse tööseisaku lõpetada ja siis piirimüüri arutelude juurde tagasi tulla. Sellega president ei nõustunud. Trump aga oleks valmis loobuma betoonmüüri ehitamisest ja asendaks selle hoopis 5,7 miljardit dollarit maksva terasest taraga.

Teise võimalusena kaalub Trump kongressist üldse mööda minemist. "Ma võin välja kuulutada üleriigilise hädaolukorra, aga see sõltub sellest, mis järgmiste päevade jooksul toimub," rõhutas president.

Valge Maja on kindel, et president saaks hädaolukorra välja kuulutada, kui ta rõhutaks, et ebaseaduslikult piiri ületanud inimesed on ohuks USA julgeolekule. Seejärel võiks Trump võtta piirimüüri raha kaitseministeeriumi eelarvest.

"Ma arvan, et president peaks sel juhul kohe arvestama kohtuvaidlusega, mille peamine küsimus oleks, et kus on hädaolukord. Peale selle oleks see ka kohutav viis, kuidas kaitseministeeriumi raha kulutada," kommenteeris USA esindajatekoja liige, demokraat Adam Smith.

Isegi kui president ja demokraadid peaksid esmaspäeval mingisugusele kokkuleppele jõudma, siis kõige varem saaks kongress valitsuse tööseisaku lõpetada teisipäeval, kui nad kogunevad uue nädala istungiteks. Sel juhul on valitsuse tööseisak kestnud juba 18 päeva.

USA lähiajaloo pikim tööseisak oli 1990. aastate keskel president Bill Clintoni ajal ja kestis kokku 21 päeva. Trumpi kaheaastase ametiaja jooksul on olnud juba kolm tööseisakut.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: