USA telekanalite otsus lasta Trumpi pöördumine eetrisse on toonud kaasa kriitika ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Donald Trump 2016. aastal presidendikandidaatide debatis CNN-is.
Donald Trump 2016. aastal presidendikandidaatide debatis CNN-is. Autor/allikas: Carlo Allegri/Reuters/Scanpix

USA suuremad telejaamad kannavad teisipäeva õhtul üle president Donald Trumpi pöördumise ajal, mil valitsusasutuste töö on seiskunud. Telekanalite otsus on toonud kaasa nii demokraatide kui ka analüütikute kriitika.

Kui Trump andis esmaspäeva õhtul teada, et teeb pöördumise seoses kriisiga lõunapiiril, tõi see kaasa debati, kas telekanalid peaksid pakkuma presidendile vaadatavuse tippajal eetriaega. Kriitikute hinnangul ei peaks telekanalid presidenti eetrisse laskma seetõttu, et nende sõnul on ta levitanud oma ametiajal valesid, samuti vaidluse tõttu demokraatidega lisaraha saamiseks Mehhiko piirile müüri ehitamiseks, vahendas Politico.

Washington Post Fact Checkeri andmetel on Trump teinud oma ametiaja jooksul immigratsiooni kohta 1130 valet või eksitavat väidet.

Siiski kinnitasid ABC, CBS, NBC, MSNBC, CNN, Fox News ja Fox Business esmaspäeva õhtul, et kannavad presidendi pöördumise üle. Kuigi Trump on nimetanud kõiki kanaleid peale Foxi kanalite rahvavaenlasteks, saab ta siiski neis kanalites eetriaega.

Demokraatidest esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi ja senati vähemuste liider Chuck Schumer nõudsid esmaspäeva õhtul seepeale võimalust tele-eetri vahendusel presidendile vastata.

"Nüüd, mil telekanalid on otsustanud lasta eetrisse presidendi pöördumise, mis -kui viidata tema varasematele pöördumistele - on täis pahatahtlikkust ja valeinformatsiooni, peab demokraatidele andma võrdses mahus eetriaega," ütlesid demokraatide liidrid pressiteate vahendusel.

Mõni analüütik on soovitanud seada teatud tingimused Trumpi kõnele. Näiteks edastada kõne väikese viivitusega, et faktikontrollijad saaksid presidendi väiteid reaalajas kontrollida.

"Kui te lasete selle kõne eetrisse, te peaksite tegema kaht asja: kasutama viivitust, et tuua reaalajas välja valed ja eksitavad andmed, ning andma pärast kõnet sõna vastuväideteks," kirjutas mõttekoja American Enterprise Institute teadur Norman Ornsein Twitteris.

Washington Posti ajakirjanik Greg Sargent oli samuti telekanalite otsuse suhtes kriitiline. Tema sõnul on Trumpi ebaausus seoses immigratsiooniga kogu tema ametiaja jooksul kasvanud ning jõudnud praegusel keerulisel poliitilisel ajal haripunkti.

Samas ei ole telekanalid alati lasknud tippajal eetrisse teisi presidente. Näiteks 2014. aastal keeldusid CBS, NBC, ABC ja Fox edastamast president Barack Obama kõnet immigratsiooni teemal. Kaabeltelekanalid seda tegid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: