Novembris kaubavahetuse puudujääk vähenes ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Kaupade eksport suurenes 2018. aasta novembris võrreldes eelmise aasta novembriga 18 protsenti ja import 15 protsenti, teatas statistikaamet. Kaubavahetuse puudujääk oli 56 miljonit eurot, viimati oli bilanss alla 60 miljoni euro 2015. aasta jaanuaris.

2018. aasta novembris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,39 miljardi euro väärtuses ja imporditi 1,44 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 21 miljoni euro võrra väiksem kui möödunud aasta samal perioodil.

Kaupade ekspordi peamised sihtriigid olid novembris Soome (15 protsenti kogu kaupade ekspordist), Rootsi (11 protsenti) ja Läti (9 protsenti). Soome eksporditi enim elektriseadmeid ning metalli ja metalltooteid, Rootsi mitmesuguseid tööstustooteid ning puitu ja puittooteid ning Lätti mineraalseid tooteid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu. Eksport suurenes enim Ameerika Ühendriikidesse (76 miljonit eurot), Singapuri (37 miljonit eurot) ja Soome (20 miljonit eurot).

Ameerika Ühendriikidesse kasvas enim kommunikatsiooniseadmete, Singapuri põlevkivikütteõli ning Soome kuuse ja kase paberipuidu ning puidust kokkupandavate ehitiste väljavedu. Enim kahanes eksport Saksamaale (20 miljonit eurot).

Kaupadest eksporditi 2018. aasta novembris kõige rohkem elektriseadmeid (16 protsenti kogu kaupade ekspordist), mineraalseid tooteid (13 protsenti) ning põllumajandussaadusi ja toidukaupu (11 protsenti). Ekspordi kasvu mõjutas enim mineraalsete toodete (91 miljonit eurot), elektriseadmete (29 miljonit eurot) ning põllumajandussaaduste ja toidukaupade (21 miljonit eurot) väljavedu. Enim vähenes transpordivahendite (24 miljonit eurot) väljavedu.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus oli 2018. aasta novembris kogu kaupade ekspordist 73 protsenti.

2018. aasta novembris imporditi kõige enam kaupu Soomest (13 protsenti kogu kaupade impordist), Saksamaalt (10 protsenti), Venemaalt, Leedust, Lätist ning Rootsist (kõigi osatähtsus 9 protsenti). Soomest imporditi kõige rohkem mineraalseid tooteid, metalli ja metalltooteid, Saksamaalt ja Rootsist elektriseadmeid ning transpordivahendeid, Leedust ja Venemaalt mineraalseid tooteid ning Lätist põllumajandussaadusi ja toidukaupu. Kõige rohkem suurenes import Venemaalt (62 miljonit eurot), Soomest (33 miljonit eurot) ja Rootsist (20 miljonit eurot). Venemaalt ja Soomest suurenes enim mineraalsete toodete ning Rootsist elektriseadmete import.

Toimetaja: Mirjam MäekiviHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: