X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mikseri sõnul pole Raigi kodakondsuse-idee SDE seisukoht

Katri Raik.
Katri Raik. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Sotsiaaldemokraadist välisministri Sven Mikseri kinnitusel ei ole siseminister Katri Raigi esmaspäeval väljapakutud idee kodakondsuseta inimestele Eesti passi lihtsamaks omandamiseks Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) seisukoht.

"See ei ole tänasel päeval sotsiaaldemokraatide programmiline seisukoht ega ka meie kavandatav poliitika järgmiseks neljaks aastaks," ütles Mikser esmaspäeval BNS-ile, kommenteerides oma erakonnakaaslasest ministri mõtet, mille ta esitas usutluses Eesti Päevalehele.

Raik pakkus esmaspäeval välja idee võimaldada kodakondsuse omandamist aasta jooksul kõigi neil, kes on Eestis elanud alates 1991. aastast. "Minu meelest tasuks pärast valimisi arutada, kas mitte käivitada selline liikumine nagu "kodakondsuse aken". Kas need, kes on elanud Eestis 1991. aastast, ei ole kriminaalselt karistatud ja on valmis vanduma truudust Eesti riigile, ei võiks saada kodakondsust ühe aasta jooksul? Aga ise peavad kirjutama avalduse, sest kodakondsus ei ole kingitus," rääkis Raik Intervjuus Eesti Päevalehele.

"See on siiski Katri Raigi, kes on elanud ja töötanud pikalt Ida-Virumaal ja tunneb nende teemade pärast muret, isiklik, intervjuus väljendatud seisukoht," tõdes Mikser BNS-ile. "Loomulikult see avab teatud mõttes ukse debatile sel teemal. Kodakondsusetus kui nähtus on miski, mida sellises mahus võiks tänasel päeva Eestis mitte olla. Aga sotsiaaldemokraatide valimisprogrammis ega meie teistes programmilistes dokumentides sellist Katri poolt intervjuus väljapakutud mõtet hetkel küll ei sisaldu," rõhutas SDE juhatuse liige ja eelmine esimees Mikser. 

Samas tunnistas ka Raik ise, et tal ei ole SDE-s oma idee suhtes täit toetust. "Ma ei tea, kas oleme selleks valmis. Arutelu võiks aga olla. Võin öelda, et ka sotsiaaldemokraadid ei ole selles ühte meelt," rääkis Raik EPL-ile. "Küsimus on ka selles, kas seda saaks teha praeguse kodakondsuspoliitika raames. Kindlasti ei saa Eestis hakata midagi täiesti ümber pöörama," lisas siseminister, kauane Tartu Ülikooli Narva kolledži juht ning sotside esinumber riigikogu valimistel Ida-Virumaal.

Raigi idee pälvis esmaspäeval Reformierakonna, EKRE ja Isamaa liikmete kriitika, Keskerakonna juhatuse liige Raimond Kaljulaid toetas diskussiooni algatamist sel teemal. 

Eestis on umbes 70 000 peamiselt venekeelset inimest, kellel pole ei Eesti ega ka ühegi teise riigi kodakondsust ning keda nendele väljastatud isikutunnistuse kaante värvi järgi kutsutakse halli passi omanikeks. 

Toimetaja: Urmet Kook

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: