Lavrov ERR-ile: Eesti 200 ühtse kooli idee kahjustab venekeelse vähemuse huve

{{1547642580000 | amCalendar}}
Foto: (Foto: ERR)

Venemaa välisminister Sergei Lavrov ütles ERR-ile, et Eesti uue erakonna Eesti 200 idee eesti ja vene laste ühes koolis õppimisest on vastuvõetamatu ja surub alla venekeelse vähemuse huve.

ERR-i Moskva korrespondent Anton Aleksejev küsis Venemaa välisministri traditsioonilisel pressikonverentsil Lavrovilt, kuidas ta suhtub ideesse ühisest koolist, kus eesti ja vene lapsed koos eesti keeles õpiksid.

"Mis puudutab ühiskooli ideed, siis mina pole sellest midagi kuulnud. Aga sellisel kujul, nagu te seda kirjeldate, on see vastvõetamatu. See surub alla vene vähemuse huve ja on suunatud sellele, et inkorporeerida vägivaldselt vähemust eestikeelsesse komberuumi oma emakeeles hariduse omandamise arvelt. Seda nõuavad paljud rahvusvahelised konventsioonid, sealhulgas Euroopa Nõukogu konventsioon rahvusvähemuste keelte kohta," vastas Lavrov.

Ta lisas, et see, mis toimub vene keelega Eestis ja Lätis, on väga tõsine asi, mis ei ilusta neid riike, Euroopa Liitu ega ka NATO-t, mis positsioneerib end sageli mitte ainult sõjalise, vaid ka demoktaatiate liiduna.

"Ma olen korduvalt pöördunud NATO peasekretäri ja Euroopa Liidu kõrge esindaja poole, ka ÜRO, Euroopa Nõukogu ja OSCE juhtkonna poole kirjadega, et pöörata tähelepanu venekeelsete inimeste vastuvõetamatule diskrimineerimisele, rääkimata häbiväärsest kodakondsuse puudumisest," sõnas Venemaa välisminister.

Ta kommenteeris ka Eesti siseministri Katri Raigi ettepanekut anda kodakondsuseta inimestele võimalus Eesti passi lihtsamalt omandada.

"Mis puutub Eesti siseministri avaldust anda kodakondsus kõigile, kes on elanud Eestis 1991. aastast alates, nagu mina aru saan - ma ei räägi praegu konkreetselt ühestki halli passi omanikust -, kui keegi arvab, kui see hundipass või kodakondsuseta isiku pass, nagu seda nimetatakse, pakub mingeid hüvesid, siis see on iga inimese oma valik," ütles Lavrov.

Ta lisas, et kuuldavasti ütles Eesti välisminister Sven Mikser pärast siseministri algatust, et see on siseministri isiklik arvamus.

"See pole nii, see pole tõsi. See ei ole siseministri isiklik arvamus, see on Euroopa Nõukogu ja OSCE üks soovitusi, mis on juba tehtud ammu Eesti võimudele. Sellepärast loodan ma väga, et ühel või teisel moel saab kodakondsuseta isikute probleem lahendatud. Ja siin loomulikult rahvusvahelised struktuurid, eelkõige Euroopa Liit, aga ka NATO, nagu ma ütlesin, koos OSCE ja Euroopa Nõukoguga peaksid mängima palju aktiivsemat rolli," sõnas Lavrov.

Eesti 200 nimekirjas riigikokku kandideeriv kaitseuuringute keskuse teadur Kalev Stoicescu kommenteeris Lavrovi kriitikat, öeldes, et Venemaa on ainus naaberriik, kes enda huvidest lähtuvalt ei soovi integratsiooni edenemist Eestis.

"Välisminister Sergei Lavrov pidas vajalikuks kritiseerida Eesti 200 valimisprogrammi, vastates ERR korrespondendi küsimusele. On selge, et Venemaa taotleb integratsiooni Eestis ainult retooriliselt," lisas Stoicescu.

Eesti 200 valimisreklaamid Hobujaama trammipeatuses Autor: Urmet Kook/ERR

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: