Eesti Raudtee kaubaveod kasvasid mullu esimest korda seitsme aasta jooksul

Foto: Margus Ansu/Eesti Meedia/Scanpix

Eesti Raudtee kaubaveod kasvasid eelmisel aastal esimest korda alates 2011. aastast.

Möödunud aastal veeti Eesti Raudtee rööbastel 13,5 miljonit tonni kaupa ehk varasema aastaga võrreldes ligi üheksa protsenti enam. See tähendab, et kuus aastat kestnud langus sai läbi.

Samas on praegune veomaht ikkagi oluliselt väiksem kui näiteks aastal 2011. Siis oli see 30,5 miljonit tonni.

Kui võrrelda aastaid 2011 ja 2018, siis on vähenemisel üks selge põhjus: Venemaa on jõuliselt investeerinud oma sadamatesse ning seetõttu on transiit liikunud üha enam Eestist mööda.

Kuna kaubamahud on aastate jooksul kahanenud, on langenud ka käive. Aastal 2013 oli käive 64,5 miljonit eurot, aastal 2017 aga 32,9 miljonit. Möödunud aasta käibe ja kasuminumbrid alles selguvad. Samas kinnitas ettevõte, et esimest korda üle mitme aasta kerkis ka käive.

Möödunud aastat kommenteerides märkis Eesti Raudtee, et ettevõte on võitnud olulisi hankeid ning nafta ja väetiste hinnad on liikunud soodsas suunas.

Kasumit teenis Eesti Raudtee viimati aastal 2013, kui ettevõte jäi plussi 11 miljoni euroga. Sealt edasi on teenitud ainult kahjumit. Näiteks 2016. aastal oli kahjum 10,8 miljonit eurot ning eelmisel aastal 7,6 miljonit eurot.

Kuigi kaubaveod ja käive eelmisel aastal kasvasid, siis kahjumist ettevõte veel ei pääsenud.

Lähiaastail loodab ettevõte siiski jõuda kasumisse, mis tähendab, et riik ei pea ettevõttesse enam raha juurde panema.

"Jätkuvalt on meil suur huvi saada siia transiitkaupa. Kaks kolmandikku meie kaubavoost moodustabki transiit. Siin on täpselt sama eesmärk ka meie lõunanaabritel ja põhjanaabritel," rääkis Eesti Raudtee juht Erik Laidvee.

"Me oleme tihedas konkurentsis meie naaberriikidega. Mingist tariifide tõstmisest ei saa juttugi olla. Me oleme langetanud ka infrastruktuuritasusid, aga tänu suuremale kaubakäibele oleme suurendanud rahalist käivet," lisas ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: