Macron: EL ei loobu oma huvidest, et lahendada Briti sisepoliitikat

Prantsusmaa president Emmanuel Macron.
Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Prantsusmaa president Emmanuel Macron peab tõenäoliseks, et Ühendkuningriik taotleb Brexiti tähtaja edasi lükkamist, et leida aega mingi muu kokkuleppe sõlmimiseks. Samas ei pea ta suuri muutusi kokkuleppes võimalikuks. Lisaks nentis Macron, et laiemalt demonstreerib Brexitit saatev segadus seda, mida referendumid endaga kaasa tuua võivad.

Macron kommenteeris Brexiti teemat Normandias Grand-Bourgtheroulde'i asulas, kus ta oli seoses ringreisiga, mille raames soovib ta erinevate piirkondade esindajatega nn kollavestide protestidega kaasnenud küsimuste üle arutada, vahendasid BBC, Euronews ja Le Figaro.

"Ma räägin teile, kuidas mina seda asja näen," alustas ta. "Esimene variant: nad liiguvad leppeta lahkumise suunas ja ütlevad seega, et kokkulepet ei ole. See hirmutab kõiki. Selle tõttu kaotaksid eelkõige Suurbritannia inimesed. Seega selles kontekstis tuleb neil - ilma mingi üleminekuperioodiga - rääkida läbi tulevaste suhete üle."

Teise variandina pakkus Macron välja, et Briti valitsus kasutab võimalust ja taotleb EL-i lepingu 50. artikli ehk Brexiti tähtaja edasilükkamist, et saada lisaaega leppe üle uuesti läbi rääkimiseks ja selle parlamendis uuesti hääletusele panemiseks. "Ma arvan, et see on see, mida nad teevad. Ma tean neid natuke," sõnas ta.

"Sellisel juhul me vaatame seda asja ja võib-olla teeme parandusi ühes või paaris küsimuses, kuid ma tõesti ei usu seda, sest me oleme jõudnud maksimumini, mida selle leppega teha annab," jätkas ta samas ja rõhutas, et Euroopa Liit ei lõpeta Euroopa huvide kaitsmist selleks, et lahendada Suurbritannia siseriiklikke poliitilisi küsimusi.

Macron tähelepanuväärsemaks kommentaariks oli aga see, millega ta oma Brexitit puuudutava mõtiskluse lõpetas.

Tema hinnangul näitas teisipäevane hääletustulemus Briti parlamendis väga palju, mida referendumid, "mis tunduvad nii toredad", võivad lõpuks tekitada.

"See on olnud referendum, mida on manipuleeritud; manipuleeritud ka väljastpoolt asjadega, mida me kutsume võltsuudisteks; kus kõiksuguseid ja igasuguseid asju öeldi ning kus nüüd öeldakse, et ajage see asi ise korda. Tulemus: see ei ole tõsi. Inimestele valetati ja see, mille poolt inimesed hääletasid, ei ole võimalik. Palju õnne nendele rahvaesindajatele, kes peavad ellu viima asja, mida pole olemas, ja selgitama inimestele: "Te hääletasite asja poolt, sest teile valetati.". See on see, millega neil tuleb nüüd hakkama saada," lausus Macron.

Mitmel pool Briti meedias, eelkõige Brexiti-kriitilises meedias, on Macroni kommentaari kiidetud ja märgitud, et Prantsusmaa president võttis hetkeolukorra lühidalt ja kohalikest poliitikutest otsekohesemalt kokku.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: