Merkel on leppeta Brexitiks valmis, Pariis tähtaja pikendamist ei välista

Angela Merkel.
Angela Merkel. Autor/allikas: AP/Scanpix

Saksamaa on valmis "karmiks Brexitiks", ütles Saksa kantsler Angela Merkel kolmapäeval telejaamale Welt.

"Oleme valmis selleks, et korraldatud lahendust ei tule, seepärast toimuvad homme (neljapäeval) bundestagis konsultatsioonid seaduste osas, mis jõustuvad juhul, kui Suurbritanniaga lahkumislepingut ei sõlmita," ütles ta.

"Meil on veel aega läbirääkimisteks, aga praegu ootame me, mida peaminister välja pakub," sõnas Merkel telekanalile NTV.

"Mul on väga kahju, et Briti alamkoda eile õhtul leppe tagasi lükkas."

Merkeli sõnul tuleb Briti poolel nüüd otsustada, mis edasi juhtuma hakkab. "Me soovime võimaluse piires kahjusid ära hoida, aga kahjud kindlasti on," tõdes ta.

"Sellepärast jätkame me muidugi korraldatud lahenduse püüdlemist. Aga oleme ka valmis juhuks, kui sellist korraldatud lahendust ei tule."

Saksamaa ei näe põhjust Brexiti edasilükkamiseks

Saksa välisminister Heiko Maas ütles pärast Euroopa Liiduga saavutatud lahkumisleppe läbikukkumist Briti parlamendis, et 29. märtsiks kavandatud Brexiti edasilükkamisel ei ole mõtet.

"Sel (tähtaja edasilükkamisel) oleks mõte vaid juhul, kui oleks tee eesmärgile - leppele EL-i ja Suurbritannia vahel," ütles Maas kolmapäeval.

Praegu ei ole see Briti parlamendi enamuse seisukoht, lisas ta.

Ka Briti peaminister Theresa May ütles sel nädalal, et Brexitit ei tohiks edasi lükata, ehkki päriselt ta seda ei välistanud.

Maas lisas, et kahtleb, kas olemasolevasse lahkumisleppesse, mille üle kaks aastat läbirääkimisi peeti, on võimalik teha olulisi parandusi.

"Meil on kompromiss," sõnas ta. "Kui meil oleks rohkem pakkuda, oleks seda tehtud juba mitme nädala eest."

Maas avaldas aga lootust, et kolmapäevaks kavandatud parlamendi umbusaldushääletus ei kukuta May valitsust.

"Meil on läbirääkimisteks vaja stabiilset valitsust," rõhutas ta.

Saksa tööstus hoiatas Brexiti kaose eest

Saksa tööstusorganisatsioonid hoiatasid kolmapäeval pärast Brexiti leppe tagasilükkamist Briti parlamendis kaootilise Brexiti eest, mis tooks kaasa tohutuid häireid kaubanduses.

"Kaootiline Brexit on ohtlikult lähedal," ütles Saksa tööstusföderatsiooni (BDI) direktor Joachim Lang märkides, et see mõjutaks 175 miljardi euro väärtuses Briti-Saksa kaubavahetust.

"Esmane prioriteet peab olema karmi Brexiti vältimine," lisas Lang. "Selle tegemise vastutus lasub täielikult valitsusel ja opositsioonil Londonis."

Lahkumisleppeta saaks Ühendkuningriik pärast 29. märtsi Euroopa Liidus kolmanda riigi staatuse, mis tähendab, et kaubandus toimiks edasi karmimate tariifide ja regulatsioonidega. Lepe nägi ette pea kaheaastast üleminekuperioodi kaubandusleppe sõlmimiseks.

"Ma ei usu, et firmadel on võimalik selleks kaoseks korralikult valmistuda," ütles Saksa kaubandus- ja tööstuskoja (DIHK) juht Martin Wansleben rahvusringhäälingule SWR2.

Wansleben tõi eriti välja autotööstuse, mille tarneahelad jooksevad üle terve Euroopa ja mida häiriks järsk Brexit eriti tugevalt.

"Kui neil pole enam samad reeglid kui Euroopas, kui nad peavad maksma tollimakse, siis on järjest ebarealistlikum, või suisa majanduslikult ebaratsionaalne, toota Euroopa jaoks sellises riigis kaupa," jätkas ta.

Ka Saksa autotootjateliidu VDA president Bernhard Mattes hoiatas, et leppeta Brexit ohustab töökohti autotööstuses, seda eriti aga Ühendkuningriigi poolel, kus tegutsevad ka Saksa autofirmade tehased.

Saksa keemiatööstuseliidu juht Utz Tillmann rääkis aga, et kahju ulatuks tööstusest kaugemale ja mõlemad pooled nõustuvad, et hädavajalik kaubandus peab isegi leppeta jätkuma sujuvalt.

"Eriti puudutab see ravimite tarnet Ühendkuningriiki," märkis ta.

Prantsusmaa: Euroopa ei tee Brexitis EL-i kahjustavaid järeleandmisi

Prantsuse presidendipalee kõrge ametnik ütles, et eurooplased ei tee Brexiti osas järeleandmisi, mis kahjustaks Euroopa Liidu aluspõhimõtteid, nende seas ühisturu terviklikkust.

Prantsuse ametnik ütles anonüümsuse tingimusel, et kui Ühendkuningriigi valitsus taotleks Brexiti ajakava pikendamist, peaks Briti valitsus seda tegema uue plaani ja strateegiaga.

Ta lisas, et keegi ei usu, et Euroopa Liit oleks nüüd "nõrk ja haiglane".

"Ma arvan, et ka (Briti peaminister) Theresa May ei usu seda," ütles ta.

Prantsuse parlament hääletab kolmapäeva pärastlõunal leppeta Brexiti hädaabimeetmete üle.

Prantsusmaa kiirendab pärast Brexiti-leppe ülekaalukat tagasilükkamist Briti parlamendis ettevalmistusi Suurbritannia Euroopa Liidust kokkuleppeta lahkumiseks, ütlesid presidendibüroo allikad kolmapäeval.

"Peaminister kohtub homme võtmeministritega, et hinnata ettevalmistusi ja neid kiirendada," ütles allikas.

Ministritel oli juba varem kavas kokku tulla ja otsustada, kuidas Prantsusmaa Briti parlamendi otsusele reageerib.

Prantsuse minister: EL võib Brexiti tähtaja Ühendkuningriigi palvel edasi lükata

Euroopa Liit võib Suurbritannia ühendusest lahkumise 29. märtsi tähtaja edasi lükata, kui London seda taotleb, ütles Prantsuse Euroopa asjade minister Nathalie Loiseau kolmapäeval.

"Õiguslikult ja tehniliselt on see võimalik," ütles Loiseau raadiojaamale France Inter.

"Britid peavad seda paluma ja ülejäänud 27 Euroopa Liidu liikmesriigi seas peab valitsema üksmeelne nõusolek öelda: "Olgu, te valisite lahkumiskuupäevaks 29. märtsi... Hüva, me lükkame selle edasi"," sõnas ta.

Briti parlamendi alamkoda lükkas teisipäeva õhtul ülekaalukalt tagasi Euroopa Liiduga (EL) sõlmitud Brexiti-leppe. Lepe lükati tagasi 202 poolt- ja 432 vastuhäälega.

Suurbritannia Tööpartei liider Jeremy Corbyn teatas pärast lahkumise leppe hääletustulemuse selgumist, et on esitanud umbusaldusavalduse Theresa May vastu, mille üle hakkab parlament arutlema kolmapäeval. Umbusaldushääletus peaks toimuma Eesti aja järgi kell 21. Selle läbiminek on siiski vähetõenäoline.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: