Eksminister Osborne: leppeta Brexit on Briti majanduse jaoks vene rulett

George Osborne.
George Osborne. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Peaminister David Cameroni valitsuses rahandusministriks olnud George Osborne usub, et Euroopa Liidust lahkumise tähtaja edasilükkamine on hetkel kõige tõenäolisem variant.

Eksministri sõnul tuleb Ühendkuningriigil hetkel sisuliselt valida Brexitist loobumise ja leppeta Brexiti vahel. Viimane on aga Osborne'i hinnangul võrreldes "vene ruletiga", vahendas BBC.

Praegu kehtiva seaduse kohaselt lahkub Suurbritannia EL-ist 29. märtsil sõltumata sellest, kas enne seda sõlmitakse Londoni ja Brüsseli vahel mingi lahkumislepe või mitte. Peaminister Theresa May poolt sõlmitud lahkumisleppe kavandi lükkas parlamendi alamkoda 15. jaanuaril ülekaalukalt tagasi. May kavatseb nüüd lahkumislepet mõnevõrra muuta ning ka rahvasaadikutel on võimalus erinevaid muudatusettepanekuid esitada. Brexiti teemal hääletab alamkoda uuesti 29. jaanuaril.

2016. aasta juunis toimunud ja EL-ist lahkumise toetajate väga napi võiduga lõppenud referendumi eel oli tollane konservatiivist rahandusminister EL-is jätkamise toetajaks. Praegu on ta ajalehe Evening Standard peatoimetajaks.

Davosi majandusfoorumil BBC-ile intervjuu andnud Osborne nentis, et leppeta lahkumine EL-ist tähendab, et Briti majanduse meelekohal on praegu vene ruleti revolver.

Osborne märkis, et tema järeltulija Philip Hammond on teinud mõistliku sammu, kui on tunnistanud ettevõtjatega kohtudes, et leppeta lahkumine ei ole mõeldav variant. "Nüüd me peame seda kuulma peaministri käest," rõhutas ta.

Eksminister ütles, et kuigi alamkojas võib leppeta lahkumise vastastel olla parlamendienamus, ei ole hetkel veel selge, kuidas rahvasaadikud seda arengut takistada saaksid.

Samal ajal on leiboristide varirahandusminister John McDonnell öelnud, et on vägagi tõenäoline, et erakond asub toetama leiboristist rahvasaadiku Yvette Cooperi muudatusettepanekut, mille kohaselt tuleks Brexiti protsess peatada, kui Brüsseliga pole veebruari lõpuks mingit sobivat lahkumislepet sõlmitud.

peaminister May on endiselt arvamusel, et parimaks variandiks on see, kui alamkoda kiidaks - pärast mõningaid täpsustusi - heaks tema poolt sõlmitud lahkumisleppe. Brexiti tähtaja pikendamist pole May seni veel toetama asunud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: