Briti piiriturvalisusega võib leppeta Brexiti puhul probleeme tekkida

{{1548229200000 | amCalendar}}
Meri Doveri lähistel.
Meri Doveri lähistel. Autor/allikas: AP/Scanpix

Suurbritannia piirivalve hoiatas valitsust, et Suurbritannia leppeta lahkumisel Euroopa Liidust (EL) võib selle all kannatada piiriturvalisus, edastas teisipäeval meediavõrgustik Sky News.

Sky News tegi uudise nende ajakirjanike kätte sattunud dokumentide põhjal.

Piirivalve hinnangul võib leppeta lahkumine põhjustada häireid lennu- ja raudteejaamades ning sadamates. Teatud Euroopa Liidu süsteemide ja reeglite kaotamine tähendab seda, et piirivalve kasutuses pole muu hulgas enam samal tasemel infobaase, kui varasemalt.

Eraldi toodi välja  St. Pancrasi raudteejaam Londonis, kus Eurostari kiirrongid alustavad teed Brüsselisse, Amsterdami, Pariisi ja veel kahte kohta Prantsusmaal. Suurbritannia kodanikud ei saa tulevikus ühtlasi tõenäoliselt kasutada automaatseid passikontrollipunkte, vaid peavad minema üldjärjekorda väljaspoolt Euroopa Liitu pärit reisijatega.

Tööpartei rahvaesindaja Yvette Cooper juba jõudis kommenteerida, et leppeta Brexit paistab piiriturvalisuse seisukohalt olevat tõsine mure.

"See viitab sellele, et piirivalve ja seda toetavad teenused ei ole lihtsalt valmis leppeta lahkumiseks ja nende töö kvaliteet sellel puhul langeks," ütles Cooper.

Konservatiivist parlamendisaadik Mark Francois arvas, et sokumentide lekkimine ajakirjandusele ei olnud juhuslik.

"Valitsuse seisukohalt on äärmiselt mugav, et selline asi lekkis just praegu," märkis Francois.

Briti peaminister Theresa May tõrjus esmaspäeval üleskutsed lükata Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust edasi ning lisas, et tema tagavaraplaan on saada EL-ilt Brexiti-leppesse muudatusi Iiri piiri kaitsemeetme asjus ning seejärel panna lepe Briti parlamendis uuesti hääletusele.

Parlament lükkas leppe eelmisel nädalal tagasi ning May pidi hiljemalt esmaspäeval avaldama oma tagavaraplaani.

May ütles esmaspäeval parlamendile, et kuulab ära parlamendisaadikute mured Iiri piiri kaitsemeetme kohta. Meetme eesmärk on tagada, et Brexiti järel ei tule Iirimaa ja Põhja-Iirimaa piirile tollipunkte ega muud füüsilist piiritaristut. Selleks aga peab ÜK jääma ajutiselt EL-i tolliliitu, et pooltel oleks aega kaubanduslepet sõlmida.

Parlament arutab May plaani ja parlamendisaadikute esitatud alternatiive 29. jaanuaril. Täpselt kaks kuud hiljem 29. märtsil astub Suurbritannia EL-ist välja.

Briti politsei hoiatab leppeta Brexiti eest

Briti terroritõrjepolitsei kõrge ametnik Neil Basu hoiatas kolmapäeval Euroopa Liidust kokkuleppeta lahkumise ohtude eest.

Basu ütles, et leppeta Brexit, mis lõikaks ära Suurbritannia juurdepääsu ühistele andmetele ja luuresüsteemidele, oleks väga halb nii brittide kui EL-i jaoks.

Julgeolekuoht kasvab, kui Suurbritannia ei saa jagada teiste EL-i riikidega kuritegudes ja terrorismis kahtlustatavate biomeetrilisi andmeid, hoiatas ta.

Basu sõnul töötab politsei välja tegevuskava leppeta Brexiti puhuks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: