Briti väliskaubandusminister ärgitab valmistuma leppeta Brexitiks

Briti väliskaubandusminister Liam Fox.
Briti väliskaubandusminister Liam Fox. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Briti väliskaubandusminister Liam Fox ärgitas kolmapäeval firmasid valmistuma leppeta Brexitiks.

Möödunud nädalal hääletas Briti parlamendi alamkoda maha peaminister Theresa May novembris sõlmitud Brexiti leppe, mis suurendas ohtu, et riik lahkub 29. märtsil Euroopast leppeta.

Fox hoiatas, et "leppeta lahkumine on võimalik" ja ettevõtted peaksid selleks valmistuma.

Paljude Briti firmade sõnul valmistuvad nad leppeta Brexitiga kaasnevateks tariifideks, piirikontrolliks ja muudeks piiranguteks, varudeks selleks kaupa ja registreerides oma äri muudes riikides.

Briti äriettevõtjate keskliidu CBI juht ärgitas poliitikuid leppeta Brexitit välistama, et "peatada pöördumatu kahju ning taastada ärikindlus".

Fox: Ühendkuningriik jääb välisinvestoritele atraktiivseks

Ühendkuningriik jääb hoolimata Brexitist ja mitme firma lahkumisest riigist maailma juhtivaks välisinvesteeringute sihtriigiks, ütles Fox.

Fox ütles usutluses uudisteagentuurile AFP Davosi Maailma Majandusfoorumil (WEF), et tervitab Poola ettepanekut, mis võib lahendada Brexiti-kõneluste kõige tundlikuma teema ehk Iiri piiri küsimuse. 

Seoses ohuga, et Suurbritannia lahkub 29. märtsil Euroopa Liidust leppeta, ütles Fox, et loodab lähiajal sõlmida sujuvaks üleminekuks mitu lepet riigi partneritega väljaspool Euroopat.

Foxile ei tekitanud meelehärmi ka Sony ja Dysoni teadaanne firmade peakorterite Ühendkuningriigist äraviimisest ja ta märkis, et Ühendkuningriik on alates 2016. aastast saanud rohkem välisinvesteeringuid kui Saksamaa ja Prantsusmaa kokku.

"Seega on selge, et ÜK on ärile avatud ja välisinvesteeringutele atraktiivne sihtriik, seda ka ajal, kui on olnud ebakindlust seoses Brexitiga," sõnas väliskaubandusminister. 

Poola välisminister Jacek Czaputowicz tegi esmaspäeval ettepaneku, et patiseisu Brexiti leppe üle saaks ületada, määrates leppes Iiri piiri tagavaraplaanile viieaastase ajalimiidi.

Czaputowiczi sõnul ei oleks lahendus Iirimaale nii kasulik kui määramata ajaga garantii, kuid oluliselt parem kui leppeta Brexit.

Fox ütles seda kommenteerides: "Ma tervitan sellist konstruktiivset mõtlemist. Peaminister on teinud väga selgeks, et me peame tervitama igat varianti, mis lubab meil Iiri tagavaraplaani küsimuse lahendada."

"Ma tahan jõuda leppeni, et me saaksime lahkumisleppele parlamendi õnnistuse, mis lubaks meil Euroopa Liidust õigeaegselt lahkuda ja jätkata kõnelusi tulevikusuhete üle, selle asemel, et lihtsalt lahkuda," lisas ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: