ERR-i žürii: vanemahüvitise väitluse "Esimeses stuudios" võitis napilt Pevkur ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaia Iva ja Hanno Pevkur
Kaia Iva ja Hanno Pevkur Autor/allikas: Pressimaterjalid

Kuigi saade jäi üldiselt nõrgaks, õnnestus Hannu Pevkuril (Reformierakond) ERR-i žürii hinnangul oma opositsioonipositsioon napilt enda kasuks pöörata.

Catlyn Kirna, Tallinna ülikool

Saade oli üldiselt nõrk, sest saatejuht ega kumbki külaline tegelikult ei seletanudki lahti tulekul olevaid muudatusi vanemahüvitise süsteemis. Mõistmaks räägitavat pidi vaataja teemat ise väga hästi valdama. 

Kaia Iva selgitas kenasti, et vanemahüvitise süsteem oli enne ka ebavõrdne, aga ei suutnud selgitada, miks uuem süsteem ikkagi parem on. Vaatajale jäi kõigest hoolimata lõppmulje, et raha saavad emad ikkagi vähem.

Hanno Pevkuri roll opositsiooni esindajana oli lihtsam – ta oli nõus, et vana süsteem oli oma puudustega, aga rõhus sellele, et ka uus süsteem ei ole parem. Kaia Iva (Isamaa) aitas Pevkurile kohati ka kaasa, kinnitades, et Reformierakonna ettepanekud süsteemi muutmiseks olid arutluse all. Samas jättis Iva kasutamata võimaluse selgitada, miks neid siis ei arvestatud ehk miks idee halvem oli olnud. Pevkuril ei pidanud tegelikult palju rääkima, et parem välja paista.

Rain Kooli, ERR

Saates asuti vanemahüvitisega seonduvast rääkima nii enesestmõistetavalt, et need, keda teema otseselt ei puuduta, ilmselt vahetasid suhteliselt kiiresti kanalit.

Jõujooned kandusid saate vältel üle laua. Algul haaras selgema, rahvale mõistetavama ja ründavama jutuga initsiatiivi Hanno Pevkur. Ta suutis selgemalt ning osavalt end valija positsiooni asetades sõnastada, mis uuendustega nihu on läinud ("inimesele sõnum on see, et sinu vanemahüvitist arvutatakse ligi kaks aastat vana palga pealt" jne).

Iva püüdis küll esineda rahulikult ja arusaadavalt, kuid jättis endast algul siiski mulje kui bürokraadist, kes räägib "referentsperioodi arvestamisest" jms. Samal ajal ladus Pevkur kindlas kõneviisis väiteid stiilis "tegelikult te võtate kuni 1200 eurot noortelt peredelt ära". Suure kommunikatsiooniapsakana lasi Iva sellisel väitel kõlama jääda, kiirustades midagi hoopis varem öeldut ära klaarima.

Ka oli Ival saate esimesel kolmandikul raskusi kaitsepositsioonist väljatulemisega, mistõttu jõudis ta kole pikaldaselt vanemahüvitiste reformi heade külgede rõhutamiseni.

Saate teises pooles leidis Iva aga rütmi ning suutis ennast kehtestada – viidates (Pevkuri vaid mannetu protestikese saatel) muu hulgas vanemahüvitiste süsteemi hääletusele riigikogus, kus ka Reformierakonna liikmed poolt hääletasid.

Ka isapuhkusest rääkides suutis ametisolev minister Pevkuri vahelesegamistele reageerides kindlaks ja rahulikuks jääda. Tõi andmetele tuginedes esile ka muu hulgas tõsiasja, et vanemate osalus tööturul on tänu uuendusmeetmetele suurenenud.

Jäädes saate lõpus uue käigu leidnud Ivale alla, hakkas Pevkur oma jutupunkte üle kordama ning kaldus üha enam populismi, tuginedes Põhjamaade konservatiivsemate ringkondade retoorikale ning hakates rääkima muu hulgast sellest, et "riik ei ole targem kui pered, jätke vanemahüvitiste ja isapuhkuse otsused perede endi teha".

Saade on järelvaadatav siit: "Esimene stuudio" 29. jaanuaril 2019

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: