Taani finantsjärelevalve: täitsime Danske asjas kõiki oma kohustusi

Danske Banki Eesti filiaal.
Danske Banki Eesti filiaal. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Taani finantsjärelevalve (DFSA) siseraporti kohaselt täitis Taani järelevalve Danske Banki rahapesu asjas kõiki oma kohustusi ning rahapesu järele pidi valvama Eesti Finantsinspektsioon (FI).

"Taani finantsjärelevalve juhatuse hinnangul täitis DFSA perioodil 2007-2018 kõiki oma kohustusi, mis puudutab Danske Banki, ja on lähtunud rahapesu ja terrorismi tõkestamise (AML) alasest vastutuse jaotumisest Taani ja Eesti finantsjärelevalve asutuste vahel," ütles DFSA juhatuse esimees David Lando.

DFSA siseanalüüsi kohaselt oli rahapesu järelevalve väga selgelt piiritletud ning Eesti finantsinspektsioon sai tegutseda ja tegutseski iseseisvalt.

"Filiaali asukohariigi finantsjärelevalvena vastutas Eesti finantsinspektsioon rahapesu tõkestamise järelevalve eest," märgitakse raportis.

Seda tõestab raporti kohaselt see, et FI viis aastatel 2007-2014 läbi neli rahapesuvastast kontrolli, analüüsis filiaali kliendibaasi, küsis teavet kahtlaste klientide kohta, oli dialoogis pangaga rahapesuriskide osas ja käskis filiaalil teha rahapesu tõkestamiseks tegevuses muudatusi. Samuti viitab raport, et kahtlastest tehingutest teavitati just Eesti rahapesu andmebürood.

Samuti leiab DFSA raport, et FI pädevuses oli ka rikkumisi peatada ning asutus ei olnud selle osas mingilgi määral sõltuv DFSA-st. Seda tõestab raporti kohaselt fakt, et Danske filiaali survestamine FI poolt viis ka filiaali rahvusvahelise panganduse osakonna sulgemiseni 2015. aastal.

DFSA roll Danske Eesti filiaali rahapesujärelevalve juures oli siduda FI kogutud ja edastatud informatsioon Danske Banki üldise järelevalvega ning raporti kohaselt DFSA seda ka täies ulatuses tegi.

"Taani finantsjärelevalve vastas kõikidele FI pöördumistele ja ka ühel korral Venemaa keskpanga pöördumisele seoses Danske Eesti filiaali rahapesu riskidega," lisatakse raportis.

Samuti märgib DFSA raport, et Taani amet pidas siiski vajalikuks korraldada ka eraldiseisev uurimine Danske Eesti filiaalis ning pakkus FI-le, et võiks sellest ka ise osa võtta. FI korraldas 2014. aastal kahel korral filiaalis järelevalve, kuid seejuures DFSA-d kaasamata.

Finantsinspektsioon: järelevalve juhtroll oli Taani finantsjärelevalve käes

Finantsinspektsioon ei nõustu mitmete raportis esitatud väidetega ning leiab erinevalt DFSA-st, et Danske rahapesu osas oli ja on juhtroll Taani finantsjärelevalve käes.

Kui DFSA märgib oma raportis, et nad järgisid Danske asjas kõiki rahapesu tõkestamise kohustusi ning nende roll oli vaid FI-lt saadud teabe ühildamine Danske Banki üldise järelevalvega, siis FI hinnangul oleks pidanud Danske panga tasandi uurimine Taani järelevalves kahtlusi tekitama.

"FI meelest väärib esiletõstmist, et tulud, mis Danske pank mitteresidentide teenindamise eest Eestis teenis, ei olnud proportsioonis filiaali suurusega ning oleks ainuüksi juba seetõttu pidanud panga tasandil ohutuled sisse lülitama. Veelgi enam, FI on seisukohal, et panga organisatsioon ja juhtimine peavad olema ülesehitatud ja töötama selliselt, et see katab panga kõiki riskivaldkondi, kaasa arvatud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise kontrolli ja vastavat riskijuhtimist," märkis FI.

"Euroopa Liidu pangandusdirektiivid, määrused ja suunised sätestavad ühtsed minimaalsed reeglid pankade organisatsiooni ja juhtimise korraldamiseks. Seadus paneb väga selgelt paika panga päritoluriigi järelevalvele kohustuse teha järelevalvet panga organisatsiooni ja juhtimise korralduse üle, sealhulgas panga filiaalides, kuivõrd viimane ei ole eraldiseisev juriidiline isik, kes iseseisvalt vastutaks oma kreeditoride ees," lisas inspektsioon.

FI hinnangul oli Eesti amet sunnitud sekkuma Taani järelevalve puuduliku koostöö tõttu.

"FI tegutses viidatud järelevalvetegevusi rakendades sõltumatult, saamata selleks Taanist mingit informatsiooni või juhiseid. FI küsis Taani finantsjärelevalvelt sisendit ja soovitusi enne kohapealsete kontrollide läbiviimist panga filiaalis 2014. aastal. Esimese kontrolli puhul palus Taanis järelevalve ennast kontrolli tulemustega pelgalt kursis hoida ning teise puhul ei saanud FI Taanist mingit tagasisidet," lisas finantsinspektsioon.

Samuti kinnitas inspektsioon, et nad olid ka varem Taani järelevalvet Danske panga riskidest ja organisatsiooni juhtimises valitsevatest probleemidest teavitanud.

Peamiselt ei nõustu FI aga Taani järelevalve hinnanguga, et FI oli Danske filiaali järelevalve osas juhtiv roll ning FI leiab, et juhtroll oli hoopis Taani finantsjärelevalvel.

Danske siseaudit tuvastas, et nende Eesti filiaali mitteresidentidest kliendid liigutasid aastatel 2007 kuni 2014 kokku 200 miljardi euro väärtuses raha, mis võis olla kahtlase taustaga. Riigiprokuratuur esitas Danske rahapesuasjas detsembris kahtlustuse kümnele filiaali endisele töötajale.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: