EBA alustas Eesti ja Taani pangandusjärelevalve suhtes ametlikku uurimist

Euroopa Pangandusjärelevalve (EBA) alustas esmaspäeval ametlikku uurimist, kas Eesti ja Taani pangandusjärelevalve on seoses Danske rahapesujuhtumiga rikkunud Euroopa Liidu seadust.

EBA teate kohaselt puudutab finantsinspektsiooni ja Taani järelevalveasutuse (Finanstilsynet) suhtes alustatud uurimine võimalikku rahapesu Danske pangas, eriti selle Eesti filiaalis.

Uurimise alustamine järgneb Euroopa Komisjoni poolt saadetud kirjale, milles kutsuti EBA-t üles kasutama kõiki oma vahendeid uurimaks, et kas Eesti ja Taani võimud võisid jätta täitmata oma EL-i seadustest tulenevad kohustused. Enne ametliku uurimise alustamist tegi EBA kahe riigi pangandusjärelevalvele ka esialgseid päringuid.

Uurimist on alustatud lähtudes EBA alusdokumendi 17. artiklist. Juhul, kui rikkumine tuvastatakse, on EBA-l võimalus esitada vastavatele võimuasutustele soovitused, kuidas vastuolud EL-i seadustega kõrvaldada.

Danske Banki rahapesuskandaali sisuks on aastatel 2007-2015 läbi panga Eesti filiaali liikunud kahtlase taustaga raha, mida oli kokku umbes 200 miljardi euro eest ning mis oli suures osas pärit kas Venemaalt või teistest endistest Nõukogude Liidu liiduvabariikidest.

Danske Bank on seoses rahapesuskandaaliga ühel või teisel viisil uurimise all nii Taanis, Eestis, Suurbritannias, Prantsusmaal, Saksamaal kui ka Ameerika Ühendriikides.

Finantsinspektsiooni juhatus tegi teisipäeval Taani Danske pangale ettekirjutuse, millega keelas panga filiaali tegevuse Eestis. Pank peab enda tegevuse Eestis lõpetama kaheksa kuu jooksul alates ettekirjutuse tegemisest, arvestades seejuures filiaali praeguste klientide huve.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: