Browder ERR-ile: Danske juhtum on jõudnud Eestis rahvusliku kriisi tasemele

Võimalikule rahapesule Danske pangas oma süüdistustega tähelepanu juhtinud Bill Browder ütles teisipäeval Euroopa Parlamendis, et Euroopa Liit peab rahapesuvastast võitlust tugevdama. Browderi hinnangul on Danske juhtum jõudnud Eestis rahvusliku kriisi tasemele ning on motivatsioon toimunu ära lahendada.

Venemaal suurt äri ajanud ja lõpuks president Vladimir Putinile ette jäänud Bill Browderist on pärast tema advokaat Sergei Magnitski tapmist Venemaa vanglas saanud üks vihasemaid Kremli kriitikuid ja musta raha jälje ajajaid. Browder ootab Euroopa Liidult Magnitski seadust ja samme rahapesuvastase võitluse tõhustamiseks: pikemaid kuriteo aegumistähtaegu, raha seaduslikkuse tõendamise kohustust ja keskset organisatsiooni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Euroopa Liidus peaks olema keskne asutus, mis kogub finantsinformatsiooni ja see organisatsioon ei peaks koguma infot lihtsalt niisama uurimise eesmärgil, vaid ka kriminaalprotsessi tarbeks. Need tõendid peaksid olema kasutatavad süüdistuse esitamiseks," rääkis Hermitage Capital Managementi juhatuse esimees Bill Browder.

"Loodetavasti seisab üsna varsti ees mõne praeguse organisatsiooni tugevdamine või uue loomine. Pigem siiski mõnele olemasolevale asutusele uute volituste andmine, et tsentraliseerida rahapesuvastast võitlust ja et aidata eelkõige väiksemaid liikmesriike, kel ei ole võimekust seda iseseisvalt teha," kommenteeris Euroopa Parlamendi finantskuritegude ja maksudest hoidumise komisjoni esimees Petr Ježek.

Vastates küsimusele praegu käimasolevate uurimiste kohta, ütles Bill Browder, et ta usub, et sellel on lõpuks tulemused.

"Me alustasime Eesti prokuratuuriga aastaid tagasi ja midagi ei juhtunud, aga ma arvan, et nüüd on see jõudnud rahvusliku kriisi tasemele. Ma tean, et peaminister on kaasatud ja et on olemas suur motivatsioon midagi ära teha. Ma arvan, et see on nüüd jõudnud tasemele, kus midagi juhtub," ütles Browder.

Vastates küsimusele, kas ta kardab mõnikord oma elu pärast, ütles Browder, et on saanud Venemaalt korduvalt tapmisähvardusi ja on seetõttu ettevaatlik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: