Taani üritab Danske skandaali järel finantsinspektsiooni reformida

Danske Bank Kopenhaagenis.
Danske Bank Kopenhaagenis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Taani valitsus kavatseb asuda rakendama meetmeid, mis peaksid välistama võimaluse, et riigi finantsjärelevalve on liiga lähedalt pankadega seotud. Tegemist on sammuga, mis on suures osas ajendatud Danske Bankiga seotud rahapesuskandaalist.

Taani ettevõtlus- ja rahandusminister Rasmus Jarlov selgitas ajalehele Financial Times, et valitsusel on kavas juba alanud aasta alguses arutada võimalusi, kuidas finantsinspektsiooni (Finanstilsynet) tugevdada.

Jarlov rääkis plaanidest seoses küsimusega, kas inspektsioon on liiga mõjutatud pangandussektorist, mille üle ta järelevalvet teostama peab, ning kas Taani jaoks oli Danske Bank liiga oluline pank, et lasta sellel hätta sattuda.

"See on põhjendatud vaatenurk ning kindlasti ka teema, mille üle ka meie arutame: kuidas tagada, et meil poleks liiga tugevaid sidemeid finantssektori ja võimude vahel."

Skandaalis, mis puudutab kuni 200 miljardi euro liikumist läbi Danske Banki Eesti filiaali, on korduvalt kritiseeritud Taani finantsinspektsiooni selle eest, et viimane paistis silma katsetega surve alla jäänud Danske Banki kaitsta. Muuhulgas pälvis tähelepanu asjaolu, et finantsjärelevalve endine juht Henrik Ramlau-Hansen oli varem olnud Danske Banki finantsjuht.

Samuti on tähelepanuväärne, et Danske Banki aktsia hind tõusis hiljuti kõige rohkem siis, kui finantsjärelevalve praegune Jesper Berg teatas, et mõningad prognoosid Danske Bankile määratavate trahvide suuruse asjus on tugevalt liialdatud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: