Haigekassa jätkab diakooniahaigla hospiitsteenuse rahastamist

Haigekassa otsustas jätkata diakooniahaigla hospiitsi rahastamist vähemalt nii kaua, kuni kestab diakooniahaigla kohtutee. See tähendab, et hospiits ei pea märtsi lõpus uksi sulgema. Samuti plaanib haigekassa tulevast aastast muuta hopsiitsteenuse rahastamise süsteemi.

Haigekassa juhatuse esimees Rain Laane lubab, et kui diakooniahaigla kaebab esimese astme kohtuotsuse edasi, pikendab haigekassa lepinguid praeguste teenustepakkujatega veel vähemalt kvartaliks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Inimestele peab see teenus olema tagatud. Täna seda teenust osutatakse. Kuni selgus majas, jätkame samamoodi," lubas Laane.

"Nii halb, kui see kohtutee ka poleks, seda me peame edasi käima, sest me oleme ikkagi seda meelt, et kunagi meile haigekassa poolt tehtud otsus, et me kvalifitseerume statsionaarse õendusabi teenusele, on ikka õige," kommenteeris SA Diakooniahaigla nõukogu esimees Ove Sander.

Vaidlus Harjumaa statsionaarse õendusabi lepingute üle on olnud pikk ja keeruline. Haigekassa reastatud hankes osalejate järjekord vaidlustati ning diakooniahaigla jäi lepingust ilma. Olukorda ei muutnud ka Tallinna halduskohtu otsus. Diakooniahaigla rahastab hospiitsi statsionaarse õendusabi eelarvereal. 

Olukorda parandaks see, kui hospiitsiteenus oleks eraldi haigekassa hinnakirjas. Rain Laane arvab, et alates järgmisest aastast võikski see nii olla.

"Eesmärk on saada see väljatöötatud teenus 2020. aastal eraldi teenusena hinnakirja ja kuni sinnamaani on meie kohus tagada, et hospiitsteenus Eestis toimiks," selgitas Laane.

Diakooniahaigla hospiitsosakond avati 2002. aastal. Seal on 12 kohta, mis on mõeldud patsientidele, kes on jõudmas elu lõpusirgele. Ühtlasi hoolitsetakse selle eest, et patsiendi lähedased ei jääks mures ja leinas üksi.

Ove Sander ütleb, et kui hospiits oleks haigekassa hinnakirjas, võimaldaks see teenust edaspidi laiendada.

"Meie vajaksime Eestisse 30 hospiitsi kohta," tõdes Sander.

Kui suur on palliatiivravi ja hospiitsiteenuste tegelik vajadus ning kus ja millises mahus neid teenuseid osutada võiks, see peakski selguma edasistes aruteludes.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: