Itaalia asepeaministrid avaldasid Prantsuse "kollavestidele" toetust

{{1546882020000 | amCalendar}}
Itaalia asepeaministrid Luigi Di Maio ja Matteo Salvini.
Itaalia asepeaministrid Luigi Di Maio ja Matteo Salvini. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Itaalia võimuloleva populismis süüdistatud koalitsiooni kaks juhti asusid esmaspäeval avalikult toetama naaberriigis Prantsusmaal vältavaid nn kollavestidest meeleavaldajaid.

"Kollavestid, ärge lööge vankuma," ütles asepeaminister ja Viie Tähe Liikumise (M5S) juht Luigi Di Maio erakonna blogis.

"Nagu teised valitsused mõtleb ka Prantsuse oma vaid eliidi ja eelisseisuses elavate inimeste, mitte enam rahva huvide esindamisele," kirjutas Di Maio.

Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni valitsus polnud ootuspärane ning mõni selle poliitika on de facto ohtlik mitte ainult prantslastele, vaid Euroopale. Itaalias oleme selle trendi tagasi pööranud ning Prantsuse meeleavaldajad peaksid tegema sama, lisas ta.

Sarnase seisukoha võttis ka erakonna Liiga juht Matteo Salvini.

"Toetan ausaid kodanikke, kes avaldavad meelt presidendi vastu, kes valitseb omaenda rahva vastu," lausus Salvini. Samas mõistis ta hukka meeleavaldustel puhkenud vägivalla.

Di Maio pakkus esmaspäeval Prantsuse meeleavaldajatele võimalust kasutada iseendi organiseerimiseks ja "valimisprogrammi koostamiseks" oma erakonna nn Rousseau platvormi.

"See süsteem (Rousseau) tehti horisontaalsele ja isetekkelisele liikumisele nagu teie oma ning oleksime rõõmsad, kui tahate seda kasutada," kirjutas Di Maio.

M5S on tulihingeline otsedemokraatia toetaja 2009. aastal asutamisest saati. Erakond ütleb, et tema platvorm peegeldab tema ainulaadset pühendumust rohujuuretasandi demokraatiale ja uuele poliitikavormile.

Samas on erakonna endised liikmed kritiseerinud süsteemi läbipaistmatust ning erakonna juhtkonna ranget kontrolli süsteemi toimimisviisi üle.

Itaalia praegune valitsus on läinud korduvalt raksu Macroni ja Euroopa Komisjoniga, eriti Itaalia eelarve pärast, sest see rikkus Euroopa Liidu eelarvereegleid.

Prantsuse valitsus lubas samme sanktsioneerimata meeleavalduste vastu

Prantsuse peaminisetr Edouard Philippe teatas esmaspäeval plaanidest rakendada meetmeid sanktsioneerimata meeleavalduste vastu.

Philippe ütles, et valitsus toetab seadusandlust, "mis karistab neid, kes osalevad sanktsioneerimata meeleavaldustel".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: