Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia soovis EL-i kohtumisel Venemaa-vastaste sanktsioonide leevendamist

Itaalia siseminister ja erakonna Liiga juht Matteo Salvini juulis Moskvas.
Itaalia siseminister ja erakonna Liiga juht Matteo Salvini juulis Moskvas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Käesoleval kuul toimunud Euroopa Liidu diplomaatide kinnisel kohtumisel nõudsid Itaalia esindajad, et EL-i juhid hakkaksid ametlikult arutama Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonide leevendamist. Ühegi teise liikmesriigi valitsus seda algatust siiski ei toetanud.

Jutt käib 12. septembril Brüsselis toimunud EL-i suursaadikute kohtumisest, mille kahe protokolliga on õnnestunud tutvuda väljaandel BuzzFeed News.

Itaalia suursaadik avaldas soovi, et oktoobris Brüsselis toimuva Euroopa Ülemkogu tippkohtumise päevakorda lisataks küsimus, mis puudutab Euroopa pankade võimalust Venemaale laenu anda.

Diplomaadi sõnul olevat Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupanga (EBRD) ning Euroopa Investeerimispanga (EIB) avamine Venemaa jaoks vajalik selleks, et toetada Venemaa kodanikuühiskonda ning väikesi ja keskmise suurusega ettevõtteid. EBRD ja EIB laenud Venemaale lõpetati pärast Ukraina kriisiga seotud sanktsioonide kehtestamist 2014. aastal.

Kuigi Itaalia valitsus on Vene sanktsioonide leevendamist üritanud selle väite abil ka varem põhjendada, on katse seda küsimust Euroopa Ülemkogu päevakorda lisada juba palju aktiivsem samm.

Ükski teine Euroopa diplomaat aga ideega kaasa ei läinud ning eriti aktiivset vastuseisu avaldas näiteks Läti esindaja, kes hoiatas, et oktoober pole kindlasti õige aeg selle teema arutamiseks.

BuzzFeed News sai kohtumise protokollid kahelt EL-i liikmesriigi valitsuselt ning neid jagati väljaandega tingimusel, et allikad jäävad anonüümseks.

Itaalia käik suurendab veelgi rohkem kahtlusi ja küsimusi Rooma ja Moskva suhete teemal. Diplomaadid on ka varem BuzzFeedile märkinud, et nad ei mõista, miks Itaalia praegune valitsus Venemaa huvide eest seismisele nii aktiivset tähelepanu pöörab.

"Itaalia valitsus paistab olevat väga suures õhinas, et lahkuda Euroopa peavoolust ning tuua pidevalt erimeelsusi esile. Itaalia, mis otsib probleeme, on paraku täiesti vastupidine sellele, mida riigi huvid praegu vajavad," kommenteeris teemat kahe eelmise peaministri - Matteo Renzi ja Paolo Gentiloni - kunagine pressiesindaja Filippo Sensi.

Sensi, kes on praegu vasaktsentristliku Demokraatliku partei rahvasaadik, ütles BuzzFeedile, et praegune Itaalia valitsus paistab lähtuvat mingist peidetud
agendast, mis ei käi kokku Itaalia tegelike huvidega.

Itaalia siseminister ja erakonna Liiga juht Matteo Salvini on juba aastaid teinud aktiivset kampaaniat Venemaa-vastase sanktsioonide tühistamiseks.

Samuti on ta teatanud, et Krimmi annekteerimine oli igati legitiimne, ja samuti on ta kritiseerinud EL-i reaktsiooni Salisbury juhtumile.

Alles eelmisel nädalal andis Salvini intervjuu portaalile Ukraina.ru, mis on Venemaa valitsuse toetatud Ukraina-teemaline väljaanne, kinnitas Salvini oma Kremli-sõbralikke seisukohti ning andis teada, et imetleb president Vladimir Putinit kui meest ja poliitikut.

Intervjuud kritiseeris ka Ukraina suursaadik Roomas, kes rõhutas Itaalia ajakirjanikele, et nimetatud veebilehe näol on tegu propagandaportaaliga, mis kutsuti ellu pärast Krimmi annekteerimist. "See koosneb kolmest-neljast töötajast ja reporterist, kes luusib mööda Euroopat propagandat tegemas," sõnas Ukraina diplomaat.

Itaalia praeguse valitsuse mõlemad erakonnad - nii populismis süüdistatud Viie Tähe Liikumine (M5S) kui ka paremäärmuslikuks peetud Liiga - on varem paistnud silma Kremli-sõbralike avaldustega. Eriti häälekas Venemaa toetaja on olnud just Salvini ning M5S on olnud selles küsimuses pärast valitsusparteiks saamist natuke vaoshoitum.

Kui kaks erakonda maikuus ühise valitsusprogrammi sõlmisid, oli seal ühe eesmärgina kirjas ka Venemaa-vastaste sanktsioonide kaotamine. Samas oli lõplikus versioonis retoorikat juba mõnevõrra pehmemaks muudetud, sest mustandis oli juttu veel Vene-sanktsioonide "kohesest kaotamisest". Samuti on valitsusleppes kirjas, et Venemaa näol ei ole tegu sõjalise ohu ega Euroopa vaenlasega, vaid võimaliku partneriga.

Praktikas pole Itaalia valitsus, mida juhib kompromisskandidaadina peaministriks tõusnud Giueseppe Conte, siiski Vene-sanktsioonide kaotamiseks mingeid tungivaid nõudmisi esitanud ning seniseid sanktsioone on pikendatud. Juulis Washingtoni külastanud Conte teatas ka ühisel pressikonverentsil president Donald Trumpiga, et praegu pole plaanis Venemaa vastu kehtestatud sanktsioonidest loobuda. Küll aga on seniste sanktsioonide laiendamist Itaalia poolt blokeeritud.

Samas on mõned Itaalia poliitikud - näiteks Salvini - ähvardanud ja vihjanud võimalusele, et Rooma võib asuda Venemaa-vastaseid sanktsioone blokeerima, kui talle mingis muus küsimuses vastu ei tulda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: