Mart Helme: ma ei tahtnud tegelikult poliitikasse tulla

Foto: ERR

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) esimees Jevgeni Ossinovski sattusid Vikerraadio valimisdebati saates "Vastasseis" maailmavaatelisse arutellu ning üsna rahulikus meeleolus arutati läbi kahe erakonna vahelised erimeelsused.

Saate alguses ütles Mart Helme, et ei soovinudki tegelikult poliitikasse tulla, aga oli selleks sunnitud, et astuda vastu vohavale liberaalsusele.

"Mina ei tahtnud poliitikasse tulla, mina ei taha poliitikaga tegelikult tegeleda. Aga kogu meie erakond ja kahtlemata ka minu osalemine poliitikas on reaktsioon sellele paduliberaalsusele, mis eriti eelmise riigikogu ajal Eesti ühiskonnale peale suruti. Ja selle apoteos on oli sisuliselt vähemushäältega läbi surutud kooseluseadus, mis ühiskonda väga tugevalt ärritas. Me oleme kindlasti reaktsioon sellele liberaalsusele," rääkis Helme.

Helme ütles, et Ossinovski nimetatud parempopulism on tegelikult paduliberaalsuse ja liberaalse ajupesu vastane tervemõistuslik reaktsioon. "Igale survele tekib vastusurve ja meie oleme vastusurve," lausus Helme.

Saatejuht Mirko Ojakivi küsis, miks on Sotsiaaldemokraadid rajanud oma poliitika kaitsma ka selliseid väärtusi, millele ei pruugi olla väga suure osa elanikkonna enamuse toetust.

Jevgeni Ossinosvki tunnistas, et sotsiaaldemokraadid on tõepoolest kõige liberaalsem erakond tänases Eesti ühiskonnas ja erakond seisab iga inimese õiguse eest. Ossinovski sõnul näeme me esmakordselt 27 aasta jooksul massiivset rünnakut vaba ühiskonna alustalade vastu, mis tuleb justnimelt EKRE poolt. "Me usume, et see on võtmeküsimus, et kas Eesti läheb samamoodi edasi või Eesti läheb katki," sõnas Ossinovski.

Helme vastas, et liberaalid suruvad peale ühiskonnale väärtusi milleks ühiskond veel valmis ei ole. "Kui te ütlete, et "Igaüks loeb" (sotside valimisloosing - toim.), siis mina ütleksin küll, et teie jaoks mingi osa ühiskonnast, umbes 20 protsenti, kes on tõenäoliselt meie toetajad, need teie jaoks ei loe, sest nemad teie arvates esindavad valesid seisukohti. Ja kui te räägite sellest, et kõik peavad olema võrdsed, siis te olete kaaperdanud võrdsuse idee ja muutnud selle sisuliselt sallimatuks võitluseks marginaalsete vähemusgruppide tahte peale surumiseks ülejäänud ühiskonnale," rääkis Helme.

Helme rõhutas, et EKRE ei toeta liberaalset demokraatiat, vaid tavalist demokraatiat. "Demokraatia tähendab enamuse tahte maksma panemist. Liberaalne demokraatia tähendab marginaalsete vähemusgruppide tahte peale surumist enamusele. Ja meie ei ole sellega nõus," sõnas Helme.

Helme rääkis, et EKRE ei halvusta sotse, vaid lihtsalt ei ole sotside ideoloogiaga nõus.

Ossinovski nimetas Helme öeldut väga primitiivseks nägemuseks demokraatiast. "Tegelikult tähendab liberaalne demokraatia, et selles on iga inimese õigused kaitstud. Ja selles ongi selle erinevuse võti," rääkis Ossinovski.

Ossinovski sõnul olid enne kooseluseaduse vastuvõtmist haavatavad need inimesed, kes ei saanud siis oma perekondlikke õigusi teostada.

"Ei ole nõus," ütles Helme vahele.

Ossinovski rääkis, et EKRE liikmed nimetasid inimesi, kes EKRE ilmavaatega ei nõustu riigireeturiteks. " Ka minu erakonna liikmeid, meie ei ole mitte kunagi teie kohta midagi sellist öelnud. Me oleme öelnud, et meie arvame, et teie poliitilised eesmärgid on Eestile ohtlikud," sõnas sotside esimees.

"Me ei ole teie kohta kunagi midagi öelnud. Mina olen valmis seisma iga EKRE liikme ja toetaja vabaduse eest arvata seda, mida ta arvab ja elada turvaliselt. Teie erakonna inimesed nimetavad teiega teist meelt olevaid inimesi riigireeturiteks," rääkis Ossinovski.

Mart Helme rõhutas, et lähenemine EKRE-le, et EKRE soov on panna "uksed ja aknad kinni" on primitiivne ja ei vasta tõele.

Mart Helme ja Jevgeni Ossinovski Vikerraadios Autor: Siim Lõvi /ERR

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: