Eesti sünnipäev algas riigilipu piduliku heiskamisega

{{1550984640000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Eesti vabariigi 101. aastapäeva pidustused algasid piduliku lipuheiskamisega Pika Hermanni torni.

Lipp heisati päiksetõusul kell 7.34. ERR tegi sellest otseülekande.

24. veebruaril möödus ka 30 aastat päevast, mil 24. veebruaril sinimustvalge taas Pika Hermanni torni tõusis ja pidulik lipuheiskamine alguse sai.

Tseremoonial pidas kõne riigikogu esimees Eiki Nestor. Õnnistussõnad ütles Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma. Eesti Vabariigi iseseisvusmanifesti luges ette Tallinna Linnateatri näitleja Kaspar Velberg.

Kuberneri aeda olid üles rivistatud Kaitseliidu, naiskodukaitse, noorkotkaste, kodutütarde, skautide, gaidide, akadeemiliste organisatsioonide, seltside, ühingute ja koolide liputoimkonnad.

Eesti Meestelaulu Seltsi meeskooride ning politsei- ja piirivalveorkestri esituses kõlasid Enn Võrgu "Eesti Lipp" Martin Lipu sõnadele, Juhan Aaviku "Hoia, Jumal, Eestit" Aleksander Leopold Raudkepi sõnadele, Viktor Konstantin Oxfordi "Jää vabaks, Eesti meri" ja Raimund Kulli "Kodumaa" Mihkel Veske sõnadele.

Kunagised lipuheiskajad said taas kokku

30 aastat tagasi heiskasid rahvuslipu neli Ellerheinas ja RAM-i poistekooris laulnud koolilast. Pühapäeval enne päikesetõusu said ajaloolised lipuheiskajad Pika Hermanni torni juures üle aastakümnete esimest korda neljakesi taas kokku, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meid valis välja Tiia-Ester Loitme Ellerheinast, aga poisse Venno Laul RAM-i poistekoorist," ütles Sille Tamm.

Väike ärevus segamini tähtsa sündmuse ootusega oli tunne, mis on neil tänaseni meeles.

"Ma mäletan mingit ärevust vanemate poolt /.../, sest keegi ei teadnud ju millega see lõpeb või kuidas see võib minna või kas sellega on lõpuks ka elu ohus. Aga siis ema ütles, et lähed. Hommikul vara tuli üles tõusta ja sisse pakkida ennast," meenutas Helen Lepalaan.

Toonased laulupoisid meenutasid, et kui tüdrukutel oli rahvariietes soe, siis neil tuli ülikondade alla soojemaid riideid kombineerida.

"Sellest, et see ajalooline on, said sa ju kohe aru, aga see väärtus on tegelikult aastatega hiljem tekkinud. Nüüd, praegu sa tegelikult saad aru, et see oli midagi sellist, midagi olulist," rääkis Madis Laansalu.

1989. aastal Eesti Vabariigi sünnipäeva eelõhtul langetati Pika Hermanni tornis seal pikalt okupatsiooniaega märkinud Eesti NSV punalipp.

"Kõik olid väga õnnelikud, et see asi juhtub. Seda oli ju pikalt tegelikult oodatud. 1988. aasta sündmused olid ees ja see oli asjade loomulik käik selles jadas, aga ikkagi, see aeg oli veel natuke kahtlasel pinnal tollel ajal," rääkis Rauno Tagel.

Pidulikult heisati riigilipp pühapäeva varahommikul ka Narvas. Vaata fotogaleriist:

 

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael, Tiina Jaakson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: