May: Briti parlament saab hääletada Brexiti üle hiljemalt 12. märtsil

Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipud.
Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipud. Autor/allikas: Jeff Moore/PA Images/Scanpix

Briti peaminister Theresa May sõnul ei saa Briti parlamendi saadikud Brexiti-leppe üle järgmisel nädalal hääletada, kuid hääletus toimub 12. märtsiks, teatas Briti meedia.

"Sel nädalal me parlamendi ette tähenduslikku hääletust ei too. Kuid tagame, et see juhtub 12. märtsiks," lausus Egiptusesse teel olev May pühapäeval Briti meediale.

Briti parlamendisaadikuid aga pahandas May otsus mitte pidada järgmisel nädalal uut hääletust Brexiti-leppe üle.

Parlamendisaadikute sõnul on 12. märts väga lähedal lahkumiskuupäevale 29. märtsile ning nad süüdistavad Mayd sihilikus venitamises.

Opositsioonipoliitikud ja euroopameelsed parlamendisaadikud pelgavad, et uue Brexiti-leppe asemel jääb neil valida parlamendis varem maha hääletatud Brexiti-leppe ning leppeta Brexiti vahel.

Tööparteis Brexiti variminister Keir Starmer teatas, et May otsus lepet sel nädalal mitte hääletusele panna on "vastutustundetuse tipp ja läbikukkumise tunnistamine".

"Theresa May üritab hoolimatult aega vähendada meeleheitlikus katses sundida parlamendisaadikuid valima tema leppe ja leppe puudumise vahel," lausus ta.

"Parlament ei saa kõrvalt vaadata ja sellel juhtuda lasta."

May valitsusest peaministri Brexiti-poliitika tõttu lahkunud Sam Gyimah' hinnangul oli May hiljutisim otsus šokeeriv.

"Asfalt on otsa saanud. Ainsat tähenduslikku hääletust lüüakse nüüd jalaga vastu seina," teatas ta Twitteris.

May loodab Egiptuse tippkohtumiselt edusamme Brexitis

Briti peaminister Theresa May teeb edusamme püüdlustes rääkida ümber Brexiti tingimused ning loodab veel edusamme, kui ta kohtub Egiptuses Euroopa Liidu ja selle riikide liidritega, ütles Briti keskkonnaminister pühapäeval.

Michael Gove'i hinnangul pole veel käes läbimurre, mis lubaks Briti parlamendi alamkojal hääletada Brexiti-leppe üle uuesti.

"Edusamme tehakse," lausus Gove ringhäälingule BBC. Vastuseks küsimusele, kas uus Briti saadikute hääletus toimub peatselt, ütles ta: "Ma ei tea."

May sõidab pühapäeval EL-i ja Araabia Liiga tippkohtumisele Egiptuse kuurortlinnas Sharm el-Sheikh.

"See on talle võimalus vestelda teiste EL-i liidritega ning proovida saavutada edasisi edusamme," lausus Gove. Ühendkuningriik lahkub EL-ist praeguse seisuga 29. märtsil.

May plaanib kohtuda eraldi Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuski, Saksa kantsleri Angela Merkeli ning Iiri peaministri Leo Varadkariga.

Pärast seda, kui Briti parlamendisaadikud lükkasid senise Brexiti-leppe tagasi, üritab May muuta selle kõige vastuolulisemat osist ehk niinimetatud Iiri kaitsemeetme punkti. See hoiaks ÜK Brexiti järel EL-i tolliliidus, kuniks pooled leiavad Iirimaa ja Põhja-Iirimaa piiri täielikuks lahtihoidmiseks muu lahenduse.

EL ei taha lepet taasavada, vaid uurib, milliseid tagatisi on võimalik Briti saadikute murede lahendamiseks pakkuda. Gove'i sõnul Briti valitsus jätkuvalt arutab erinevaid mooduseid. 

"Selleks võib olla ajapiirang, selleks võib olla ühepoolne lahkumismehhanism," ütles Gove.

"Lisaks võib see olle teine õiguslikult tugev protokoll või leppelisa, mis teeb selgeks, et meid ei saa siduda kaitsemeetmega lõpmatult vastu meie tahtmist."

May lubas anda parlamendile olukorrast ülevaate teisipäeval ning kas pidada uus hääletus või lubada saadikutel kolmapäeval arutada omi lahendusi.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: