May: parlament võib 14. märtsil Brexiti edasi lükata

{{1551176820000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Briti peaminister Theresa May ütles teisipäeval, et laseb parlamendil 14. märtsil Brexiti edasilükkamise üle hääletada, kui parlamendiliikmed lükkavad tagasi nii tema kokkuleppe kui Euroopa Liidust leppeta lahkumise väljavaate.

Kui need kaks võimalust maha hääletatakse, "esitab valitsus 14. märtsil küsimuse, kas parlament tahab artikkel 50 lühikest, piiratud ulatuses edasilükkamist", ütles May ja lisas, et edasilükkamine on võimalik vaid juuni lõpuni.

Peaministri sõnul püüab ta siiski teha nii, et EL-ist lahkumine saaks teoks ettenähtud ajal 29. märtsil. Ta lubas, et parlament saab tema kokkuleppe üle hääletada 12. märtsil.

Kui EL-iga saavutatud kokkulepe tagasi lükatakse nagu jaanuaris, pannakse 13. märtsil hääletusele leppeta Brexiti võimalus.

Võimalik Brexiti edasilükkamise hääletus toimuks siis järgmisel päeval, 14. märtsil.

May kinnitas, et tema ei soovi Brexiti edasilükkamist. "Me peame keskenduma täielikult kokkuleppe saavutamisele ja 29. märtsil lahkumisele," rõhutas ta parlamendile.

Peaminister lisas, et tuleb vastu parlamendiliikmetele, kes kardavad tõsiselt, et aeg hakkab otsa saama.

Viimastel päevadel on kuus ministrit ähvardanud tagasi astuda, kui May ei välista EL-ist leppeta lahkumist.

May valitsusest võib seoses Brexitiga lahkuda veel ministreid

May valitsusest võib lahkuda veel ministreid seoses tema keeldumisega välistada võimalust, et Ühendkuningriik 29. märtsil Euroopa Liidust leppeta välja kukub.

Kolm nooremministrit kutsusid Daily Mailis avaldatud kirjas Mayd üles Brexitit edasi lükkama, kui tal ei õnnestu Brüsselilt järeleandmisi välja kaubelda. 

Sarnase kirja avaldasid nädalavahetusel kolm kabinetiministrit. 

"Me palume valitsusel astuda teha sel nädalal see samm," ütlesid ministrid teisipäevases kirjas.

"Me jagame seisukohta, et ei saa olla osa valitsusest, mis lubas riigil EL-ist leppeta lahkuda," lausus BBC-le üks kolmest kirja autorist, kultuuri- ja meediaminister Margot James. 

"Ma arvan, et D-päeva lähenedes tundsime, et meie au nõuab tegelikult ka mingeid samme seesuguse katastroofi ärahoidmiseks." 

Kirja allkirjastasid ka ettevõtlusminister Richard Harrington ja energiaminister Claire Perry.

"Me peame viivitamatult tegutsema tagamaks, et meid 29. märtsil üle kuristiku serva ei tõugataks," kirjutasid nad.

"Seda saab teha, taotledes artikkel 50 kerget pikendamist, et võimaldada läbirääkimised lõpule viia, seadused vastu võtta ja vastata paanikale, millega ettevõtted silmitsi seisavad."

Daily Mail kirjutas, et esmaspäeval pidasid 23 teisitimõtlejast konservatiivi salajase kohtumise strateegia väljatöötamiseks.

Lehe andmeil on 15 ministrit väljendanud valmisolekut ametist lahkuda.

Valitsuskabineti istungiks valmistuv Downing Street 10 teemat ei kommenteerinud.

Tööpartei avaldas toetust teise referendumi korraldamisele

Briti opositsiooniline Tööpartei teatas esmaspäeval, et asub toetama teise referendumi korraldamist Euroopa Liidu liikmesuse üle, kui partei Brexiti-plaan toetust ei leia. 

"Me oleme pühendunud...muudatuse esitamisele rahvahääletuse toetuseks, et hoida ära kahjustava tooride Brexiti pealesundimist riigile," ütles Tööpartei esimees Jeremy Corbyn avalduses. 

2016. aasta juunis korraldatud referendumil toetasid Briti valijad napilt Ühendkuningriigi lahkumist EL-ist. 

Kauaaegne euroskeptik Corbyn on olnud kogu EL-iga peetud kõneluste aja oma seisukohtades ebamääarane, kuigi paljud tema erakonnakaaslased toetavad teist referendumit. 

The Times nimetas Corbyni otsust tähtsaks hetkeks, kuid lisas, et palju sõltub uue poliitika üksikasjadest. 

"Teisel referendumil on oht süvendada lõhesid niigi lõhestunud riigis. See pikendaks Brexitiga seotud ebakindlust suureks osaks ülejäänud aastast. Ja milline ka poleks tulemus, ei lahendaks see murettekitavat küsimust Ühendkuningriigi suhetest EL-iga," märkis leht oma juhtkirjas.

Briti peaminister Theresa May on endiselt veendunud, et Brexiti jõustumine 29. märtsil on realistlik eesmärk, kuigi Euroopa Liit kutsus Londonit kaootilise lahkumise vältimiseks Brexitit edasi lükkama.

"Meie käeulatuses on võimalus lahkuda 29. märtsil leppega ning ma leian, et peame sellele koondama kogu oma energia," ütles May pärast kohtumisi EL-i liidritega Egiptuses EL-i ja Araabia Liiga tippkohtumise ajal.

Samas on viimasel ajal üha süvenemas spekulatsioonid selle üle, et Brexiti tähtaega võidakse märkimisväärselt edasi lükata.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: