May peab 29. märtsi Brexitit realistlikuks

{{1551100980000 | amCalendar}}
Foto: Olivier Hoslet/AFP Photo/Scanpix

Briti peaminister Theresa May on endiselt veendunud, et Brexiti jõustumine 29. märtsil on realistlik eesmärk, kuigi Euroopa Liit kutsus Londonit kaootilise lahkumise vältimiseks Brexitit edasi lükkama.

"Meie käeulatuses on võimalus lahkuda 29. märtsil leppega ning ma leian, et peame sellele koondama kogu oma energia," ütles May pärast kohtumisi EL-i liidritega Egiptuses EL-i ja Araabia Liiga tippkohtumise ajal. 

"Igasugune viivitus on viivitus. See ei tegele küsimusega. See ei lahenda küsimust," ütles May.

Pühapäeval avaldas May soovi saada Brexiti-leppe üle läbirääkimiseks lisaaega ning ütles, et parlament ei pruugi leppe üle hääletada enne 12. märtsi. 

Tusk pakkus välja võimaluse Brexit edasi lükata

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ütles esmaspäeval, et Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise aja 29. märtsilt edasilükkamine oleks poliitilist olukorda arvestades "ratsionaalne lahendus". 

"Usun, et praeguses olukorras oleks tähtaja pikendamine ratsionaalne lahendus, kuid peaminister May usub endiselt, et suudab seda stsenaariumi vältida," ütles Tusk pressikonverentsil pärast EL-i ja Araabia Liiga tippkohtumist Egiptuses. 

"On selge, et alamkojas puudub enamus kokkuleppe heakskiitmiseks ning alternatiivideks on kaootiline Brexit või lahkumise edasilükkamine," sõnas Tusk.

Euroooa Ülemkogu eesistuja lisas, et mida vähem aega 29. märtsini jääb, "seda suurem on edasilükkamise tõenäosus". "See ei ole EL-i plaan, vaid objektiivse fakti tõdemine," ütles ta. 

Poola ekspeaminister lisas, et milline stsenaarium ka ei oleks, näitaksid Briti peaministri Theresa May 27 EL-i kolleegi üles "maksimaalset mõistmist ja head tahet". 

Tuskil ja Briti peaministril oli tippkohtumise ajal ka kahepoolne kohtumine.

Suurbritannia ja USA sõlmisid Brexiti-järgse derivatiivide turu leppe

Ühendkuningriik ja Ühendriigid leppisid esmaspäeval kokku, et riikidevaheline derivatiividega kauplemine jätkub Brexiti järel praeguse korra järgi.

"Turuosalised võivad olla kindlad Ühendkuningriigi ja USA vahelise tuletisinstrumentidega kauplemise ja kliiringu jätkumises pärast Ühendkuningriigi lahkumist Euroopa Liidust," teatasid kahe riigi ametiasutused.

"Ühendkuningriigi ja USA ametivõimud rakendavad meetmeid tagamaks, et Ühendkuningriigi lahkumine Euroopa Liidust, mis tahes kuju see peaks võtma, ei tekita regulatiivset ebakindlust," lisati ühisteates.

Briti keskpanga juhi Mark Carney sõnul kaubeldakse Ühendkuningriigi ja USA vahel tuletisinstrumentidega päevas 2,4 triljoni dollari ulatuses.

Briti rahandusminister Philip Hammond ütles esmaspäeval, et "USA-l ja Ühendkuningriigil on võtmepositsioon maailma triljonitesse dollaritesse ulatuva tuletisinstrumentide turu sujuvas toimimises ja umbes 97 protsenti keskselt kliiritud intressimäärade tuletiste turust asub Londonis".

"Meede, mida me täna oma partneritega USA-s võtsime, tagab, et turud jätkavad toimist häireteta ja see on järjekordne näide meie kahe riigi erilistest suhetest," lausus Briti rahandusjuht. 

Carney lausus, et kuigi "tuletisinstrumendid näivad majapidamiste ja firmade igapäeva muredest kauged, on need kõigile olulised kindlustundega säästmiseks ja investeerimiseks".

"Võõrustades maailma suurimat ja keerukamat tuletisinstrumentide turgu, on USA-l ja Ühendkuningriigil eriline kohus hoida oma turud vastupidavad, tõhusad ja avatud," ütles keskpanga juht. 

USA kaubafutuuridega kauplemise komisjoni esimees J. Christopher Giancarlo ütles, et London jääb "derivatiividega kauplemise ja kliiringu globaalseks keskuseks". Ta lisas, et leppega "rajatakse läbi vastupidava regulatiivse raamistiku sild üle Brexiti".

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: